Technologia druku: jakie wyróżniamy głowice drukujące?

Głowica piezoelektryczna czy głowica termiczna? 

Głowica jest ważnym elementem w każdej drukarce atramentowej. Odpowiada za bezpośrednie przenoszenie tuszu na papier dzięki specjalnym głowicom, w które została wyposażona. Na rynku możemy wyróżnić dwa najpopularniejsze rodzaje: pierwszym z nich jest głowica piezoelektryczna, a drugim głowica termiczna. W tym artykule chcielibyśmy skupić się na porównaniu obu podzespołów, aby ułatwić Państwu wybór odpowiedniego urządzenia. Opowiemy także o zaletach każdego z nich, aby decyzja była łatwiejsza! Skoncentrujemy się nie tylko na samym sposobie druku, ale także podpowiemy nazwy producentów, którzy drukują w konkretnych technologiach. 

Na naszym blogu pojawiły się już artykuły dotyczące poszczególnych rodzajów głowic. Opisaliśmy szerzej zarówno głowicę termiczną jak i jej rywalkę - głowicę piezoelektryczną. Dziś je porównamy. Zaczynamy?

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o głowicy piezoelektrycznej! 

Głowica piezoelektryczna jest znana od lat 70. XX wieku, a za jej twórcę uznaje się firmę Siemens, która od kilkudziesięciu lat specjalizuje się także w produkcji urządzeń drukujących do domu i biura. Mechanizm działania tego podzespołu bazuje na piezoelektrycznych kryształach, które odgrywają kluczową rolę w trakcie procesu drukowania. Dokładniej opisaliśmy przebieg druku przy wykorzystaniu głowicy piezoelektrycznej w innym artykule. To, o czym musimy teraz wspomnieć, to fakt, że bardzo duży wpływ na pracę naszego urządzenia ma ładunek elektryczny, który wygina kryształy, co powoduje powstawanie odpowiedniego ciśnienia i bezpośrednie przenoszenie atramentu na dyszę. Jak wiadomo - dysze są odpowiedzialne za przenoszenie tuszu na powierzchnię, na której drukujemy. Cały proces od momentu, w którym głowica przystępuje do pracy, trwa zaledwie 5 mikrosekund. Wiedzieliście, że działa to tak szybko?

Czas na głowicę termiczną

Drugim rodzajem głowicy drukującej, o której musimy wspomnieć, jest głowica termiczna. Jest to model, który znacznie częściej znajduje się w drukarkach atramentowych. Praca tego podzespołu zaczyna się od impulsu elektrycznego, który wpływa na elementy grzewcze, co prowadzi do rozgrzania tuszu do odpowiedniej temperatury. Dzięki temu zmienia on swoją objętość, a dysza może się go „pozbyć”, wskutek czego dochodzi do tworzenia wydruków. W ciągu jednej sekundy proces odbywa się kilkadziesiąt razy, a jeżeli głowice w naszym urządzeniu posiadają np. 400 dysz, to druk powstaje w ekspresowym tempie! Daje nam to nieograniczone możliwości i zdecydowanie drukarki z tego typu podzespołami sprawdzą się w średnich i dużych firmach. Większa liczba dysz ma nie tylko wpływ na szybkość powstawania wydruków, ale także ich jakość. Jest to rozwiązanie popularniejsze, a przy tym atrakcyjne cenowo. Wybierając konkretny model drukarki atramentowej warto zwrócić uwagę na liczbę dysz, które oferuje producent.

Porównanie: głowica piezoelektryczna vs głowica termiczna 

Nie będzie to chyba większym zdziwieniem, że zakup drukarki atramentowej, która została wyposażona w głowicę termiczną, jest nieco lepszym rozwiązaniem. Po pierwsze urządzenie pracuje znacznie szybciej, co wpływa na efektywność i wydajność naszej codziennej pracy. Po drugie dzięki wyposażeniu w dużo większą liczbę dysz, gotowe wydruki mają głębsze kolory, większe nasycenie barw i ogromną szczegółowość. Nie oznacza to jednak, że głowica piezoelektryczna do niczego się nie nadaje. Wręcz przeciwnie! Jest to model dostępny w dużo atrakcyjniejszej cenie, a wydruki, które oferuje, również są świetnej jakości. Dla laików, którzy nie są specjalistami w tej dziedzinie, różnice między wydrukiem przy wykorzystaniu jednej i drugiej głowicy, będą niezauważalne gołym okiem. 

Wniosek? Jeżeli drukujesz dużą liczbę zdjęć i grafik, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w drukarkę z głowicą termiczną. Jeżeli jednak potrzebujesz prostszego urządzenia, śmiało postaw na głowicę piezoelektryczną. Jedyny minus to jeden producent tego typu drukarek, czyli firma EPSON. Z tego powodu z dostępnością może być niewielki problem. Głowice termiczne znajdziesz natomiast w urządzeniach Brother, HP czy Canon!

Data dodania: 08-11-2021