O drukarkach napisaliśmy już bardzo dużo, jednak jest to temat tak obszerny, że wyczerpanie wszystkich najważniejszych zagadnień nie jest takie proste, jak może się wydawać. Dodatkowo urządzenia drukujące cały czas są ulepszane, co oczywiście wiąże się z ciągłymi zmianami technologicznymi, o których warto wiedzieć więcej. W tym artykule przyjrzymy się bliżej głowicy piezoelektrycznej, która charakteryzuje się specyficznym mechanizmem. Jest to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, zaraz obok głowicy termicznej.
Na naszym blogu pojawił się artykuł dotyczący drugiego modelu a także porównanie ich obu, aby każdy mógł podjąć dobrą decyzję o zakupie odpowiedniego urządzenia. Gotowi na kolejną dawkę wiedzy? Zaczynajmy!
Na początku musimy wspomnieć o tym, czym tak właściwie jest głowica drukująca i jaką rolę pełni. Mówiąc najprościej i jednym zdaniem - jest to bardzo ważny element każdego urządzenia drukującego, który jest odpowiedzialny za precyzyjne nakładanie tuszu na papier. W zależności od tego czy posiadamy drukarkę monochromatyczną, czy drukującą w kolorze, liczba dysz jest inna. Sam proces nakładania atramentu na papier odbywa się dzięki silnikowi skokowemu, który wprawia w ruch pasek zębaty, dzięki czemu następuje automatyczne napędzanie głowicy. W momencie, w którym rozpoczyna się ten proces, wałek przeciąga pasek przez nasze urządzenie, a to pozwala na bezpośrednie nanoszenie tuszu na drukowaną powierzchnię.
Głowica piezoelektryczna, a mówiąc konkretniej, jej mechanizm, bazuje na wykorzystaniu specjalistycznych piezoelektrycznych kryształów. W jaki sposób to działa? Dzięki wpływowi ładunku elektrycznego, który powoduje, że kryształy zaczynają się wyginać, wywierany jest nacisk na membranę, która jest swego rodzaju sprężysta przegrodą oddzielającą dwie komory, dzięki czemu wytwarzane jest ciśnienie, które przenosi atrament na dyszę. W kolejnym etapie tusz jest rozpryskiwany na drukowaną powierzchnię. Może to wydawać się nieco skomplikowane, jednak proces ten jest naprawdę przemyślany i skuteczny oraz trwa tylko 5 mikrosekund!
Mechanizm działania głowicy piezoelektrycznej jest nam znany od lat 70. XX wieku, a opatentowała go znana i lubiana firma Siemens, która specjalizuje się m.in. w produkcji nowoczesnych urządzeń drukujących laserowych i atramentowych. Głowica piezoelektryczna najczęściej znajduje się w drukarkach firmy EPSON.
Urządzenia, które zostały wyposażone w głowicę piezoelektryczną są wykorzystywane zarówno w gospodarstwach domowych (dla małych firm, uczniów i studentów), jak i w większych przedsiębiorstwach, a nawet dużych korporacjach. To, co jest niewątpliwą zaletą tego typu głowicy, to z pewnością znacznie dłuższa żywotność niż w przypadku głowic termicznych. W efekcie otrzymujemy urządzenie, które jest bardzo wydajne i wytrzymałe, dlatego posłuży nam przez wiele, wiele lat.
To nie wszystko! Poza znacznie dłuższym czasem eksploatacji oferują wysokiej jakości wydruki. Można się spotkać z opinią, że zdecydowanie lepsze i bardziej wyraziste wydruki otrzymamy dzięki zastosowaniu głowic termicznych i jest to prawdą, jednak różnice między wydrukami są prawie niedostrzegalne gołym okiem. Jeżeli potrzebujemy drukarki na co dzień: do domu i biura, to urządzenie wyposażone w głowicę piezoelektryczną spełni nasze oczekiwania! Jeżeli jednak chcemy wykorzystywać naszą drukarkę do drukowania zdjęć lub grafik w takim przypadku lepszym rozwiązaniem jest postawienie na głowicę termiczną.
Niezależnie od tego, na jaką głowicę się zdecydujesz, pamiętaj o tym, aby regularnie dbać o swoje urządzenie. Drukuj ze stałą częstotliwością, aby nie dopuścić do zaschnięcia tuszu, co uniemożliwi dalszą pracę urządzenia. Mamy nadzieję, że w tym artykule przybliżyliśmy Ci temat głowicy piezoelektrycznej i już wiesz, jaką drukarkę powinieneś wybrać. Jeżeli nadal masz wątpliwości - zachęcamy do poczytania materiałów na naszym blogu, który jest skarbnicą wiedzy na ten temat! Zapraszamy!