W jednym z ostatnich artykułów przyglądaliśmy się bliżej głowicom piezoelektrycznym, które znajdują zastosowanie zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w firmach. W kolejnym artykule o głowicach przygotowaliśmy porównanie obu rodzajów tj. termicznej i piezoelektrycznej, aby każdy nasz czytelnik mógł z pełnym przekonaniem wybrać odpowiedni model urządzenia drukującego, który spełni wszystkie jego oczekiwania.
Tym artykułem chcielibyśmy nieco podsumować temat głowic drukujących, które są montowane w drukarkach. Na celownik bierzemy głowicę termiczną, która jest popularna, jednak rzadko kto wie, jak tak naprawdę funkcjonuje jej mechanizm. Jeżeli zainteresowaliśmy Cię tym krótkim wstępem, serdecznie zapraszamy do przeczytania całego materiału. Życzymy miłej lektury!
Na początek przypomnimy Wam, czym są głowice drukujące. Jest to ważny i delikatny elementem każdej drukarki, który należy odpowiednio traktować. To szczególnie ważne, zwłaszcza w przypadku głowicy termicznej, która jest bardzo wrażliwa. Powinniśmy regularnie dbać o ten podzespół, aby móc cieszyć się idealnymi wydrukami przez wiele lat. Zalecane jest nie tylko regularne drukowanie, aby nie dopuścić do jej zaschnięcia, ale także konserwacja i w przypadku wystąpienia problemu z tym elementem - szybka naprawa w profesjonalnym serwisie.
Głowica drukująca to ten element drukarki, który jest odpowiedzialny za nakładanie tuszu na papier. Z powodu swojej bardzo ważnej funkcji, jaką pełni ten podzespół, drukowanie bez niego jest po prostu niemożliwe. W zależności od konkretnego modelu głowicy (termiczna, piezoelektryczna) sposób nakładania atramentu jest inny. W tym artykule skupimy się na głowicy termicznej, wspomnimy także o wszystkich zaletach korzystania z urządzeń tego typu.
Zaczniemy od tego, że urządzenia, które zostały wyposażone w głowicę termiczną, należą do rodziny drukarek DOD. Jest to skrót, który po angielsku możemy rozwinąć jako Drop on Demand, co w języku polskim oznacza „Upuść na żądanie”. W jaki sposób działa głowica termiczna? Wszystko zaczyna się od impulsu elektrycznego. Pod jego wpływem elementy grzewcze, które znajdują się bezpośrednio w komorach, rozgrzewają tusz do odpowiedniej temperatury, co powoduje zmianę jego objętości. Prowadzi to do wystrzelenia atramentu przez dyszę, a dzięki ciśnieniu, które wytwarza się w trakcie całego procesu, następuje „zasysanie” pojedynczych kropli do komory. W ciągu pracy dzieje się tak kilkadziesiąt razy na sekundę, co znacznie wpływa na czas wydruku.
Głowica termiczna różni się od piezoelektrycznej tym, że została wyposażona w znacznie większą liczbę dysz, przez ktore przepływa atrament. Efektem tego procesu jest znacznie szybsze i sprawniejsze drukowanie nawet kilkudziesięciu stron w ciągu jednej minuty! Niektóre modele drukarek mające głowicę termiczną posiadają nawet 300-400 dysz! Ta liczba wpływa nie tylko na szybkość wydruków, ale także na ich wysoką jakość.
Główną zaletą głowicy termicznej jest szybkość wydruku. Dzięki temu, że głowice termiczne mają zdecydowanie większą liczbę dysz w porównaniu z piezoelektrycznymi, a druk jest znacznie szybszy i wydajniejszy. Jesteśmy w stanie drukować naprawdę sporo kartek w ciągu jednej minuty pracy urządzenia. Drugim ważnym aspektem jest jakość wydruków, które otrzymujemy. Są one nasycone, wielokolorowe, a wszystkie poszczególne kolory i ich odcienie różnią się od siebie, co pozwala na uzyskanie efektu głębi. Z głowicami termicznymi możemy spotkać się w większości drukarek atramentowych, jak m.in. Hewlett-Packard czy Brother.