Drukarka laserowa czy atramentowa? Czy warto wybierać tanie tusze i tonery?

Skąd wzięły się drukarki atramentowe i laserowe? Historia powstania urządzeń drukujących

Historia powstania pierwszej drukarki atramentowej sięga roku 1976, kiedy do druku zaczęto wykorzystywać charakterystyczne dla niej właściwości. Pierwszy model drukarki atramentowej pochodził z linii DeskJet i powstał w 1988 roku, a jego producentem i wykonawcą była amerykańska korporacja Hewlett - Packard. Ta firma, znana bardziej pod nazwą "HP", zajmuje się nie tylko produkcją urządzeń drukujących, ale również komputerów osobistych, laptopów, innych urządzeń poligraficznych.Jest także dostawcą różnych usług z dziedziny IT. Od powstania pierwszego modelu drukarki atramentowej to urządzenie zostało wielokrotnie zmodernizowane i obecnie na rynku możemy znaleźć je w wielu różnych formach i typach, które różnią się od siebie budową, samym sposobem drukowania, ale przede wszystkim zastosowaniem. Drukarka atramentowa to bardzo popularny model urządzenia drukującego, bardzo często wybierany przez konsumentów. 

Pierwsze urządzenie laserowe zostało zbudowane w 1977 roku przez amerykański koncern Xerox, który poza produkcją drukarek cyfrowych zajmuje się również dostarczaniem usług outsourcingu druku oraz zarządzaniem procesami back office. Twórcą pierwszej drukarki laserowej był Gary Starkweather, który wyposażył ją w takie właściwości jak druk monochromatyczny (drukujący w trybie czarno-białym), opcję druku dwustronnego oraz prędkość 120 stron w ciągu jednej minuty. Koszt tego urządzenia sięgał 350 000 dolarów! Pierwsza drukarka laserowa była sporych rozmiarów, więc nadawała się do użytkowania tylko w dużych pomieszczeniach. Początkowo tego typu urządzenia były wykorzystywane do współpracy z komputerami mainframe, czyli takimi, które były głównie używane przez duże organizacje i korporacje dla aplikacji np. statystycznych lub finansowych.    

Pierwsze urządzenie laserowe, które zostało stworzone w celu użytkowania w warunkach domowych, zostało wyprodukowane przez firmę Hewlett-Packard (HP) w 1984 roku, lecz była to jednak wciąż tylko drukarka monochromatyczna. Pierwsza kolorowa drukarka laserowa została wyprodukowana w 1993 roku przez QMS.  

Najtańsze tusze do drukarek atramentowych? Działanie urządzenia oraz jego zastosowania 

Jeśli nieraz zastanawiałeś się, w jaki sposób działa drukarka atramentowa i jak taki druk się odbywa, to w dzisiejszym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania! Działanie drukarki atramentowej można porównać do działania maszyny do pisania. Wewnątrz urządzenia wbudowana jest głowica drukująca, która znajduję się na specjalnej szynie, a coraz częściej nawet na samym kartridżu, w którym znajduje się tusz. Ruch głowicy polega na przesuwaniu się jej od jednego do drugiego boku kartki. Podczas wykonywania tego ruchu głowica drukująca co kilka milimetrów zatrzymuje się, aby zaaplikować niewielkie ilości tuszu na papier. Liczba otworów, które znajdują się w głowicy i z których finalnie wytryskuje tusz, różni się w poszczególnych urządzeniach, najczęściej jednak jest ich kilkaset. Kupując drukarkę, warto zwrócić uwagę na ten parametr, gdyż im więcej otworów posiada głowica drukująca, tym dokładność i rozdzielczość wydruku będzie większa. 

Nowoczesne drukarki łączą się z urządzeniem (laptopem, komputerem stacjonarnym, czy smartfonem) przez Bluetooth lub WI-FI. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu urządzenie nie jest obciążone przez drukarkę i nie wymaga utrzymywania z nią bezpośredniego kontaktu podczas drukowania. Jak przebiega proces łączenia drukarki z urządzeniem i finalny wydruk? Po otrzymaniu danych drukarka dokładnie analizuje, w których miejscach na papierze należy nałożyć tusz. Jest to proces, który trwa od kilku do kilkunastu sekund. Następnie pobiera kartkę z podajnika i zaczyna drukować. Zależnie od modelu, ale najczęściej w ciągu kilkunastu sekund, otrzymujemy gotowy wydruk. 

Należy pamiętać o tym, że oczekując wysokiej jakości wydruku, musimy zainwestować w najlepsze tusze. Czy zatem warto kupować tanie tusze w wersji zamienników zamiast oryginalnych produktów? I tak, i nie. Decydując się na zakup, nie należy zawsze kierować się ceną i wybierać produkty najtańsze na rynku. Dlaczego? Często najtańsze tusze do drukarek od nieznanych producentów może i kosztują niewiele, ale jakość gotowego druku może pozostawić wiele do życzenia. Na jaki produkt warto się zatem zdecydować? Kupując oryginał, masz gwarancję najwyższej jakości tuszu, gdyż jest to produkt stworzony z myślą o konkretnym urządzeniu, z którym jest całkowicie kompatybilny. Jednakże, warto rozważyć opcję zakupu zamiennika, który jest tańszy, a jego jakość nie różni się od oryginalnego produktu. Często tanie tusze - zamienniki, nie dość, że mają dużo lepszą cenę, to i większą pojemność i wydajność. Warto jednak wybierać zamienniki sprawdzonych, cenionych firm, które oferują produkty nie tylko w atrakcyjnych cenach, ale i wysokiej jakości, jak na przykład: ActiveJet, JetWorld, Wox, Actis, Orink, czy TiOM.

Ważnym aspektem, o którym bezwzględnie musisz pamiętać, jeśli jesteś właścicielem drukarki atramentowej, jest to, aby korzystać z urządzenia regularnie. Nieużywane tusze mają tendencję do zasychania w głowicy. Wiążę się to z dodatkowymi kosztami lub poświęconym czasem, gdyż wyschnięty tusz to spory problem dla każdej drukarki atramentowej. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak przeczyścić zaschnięty tusz to sprawdź nasz artykuł na ten temat.

Najtańsze tonery do drukarek. Drukarki laserowe - spory wydatek czy inwestycja? 

O drukarkach laserowych mówi się, że są one inwestycją na lata. Świetnie sprawdzają się zarówno w warunkach domowych, małych biurach, jak i olbrzymich korporacjach. Co stoi za ich sukcesem i dlaczego warto zainwestować w ten sprzęt? Pierwsza drukarka laserowa została stworzona przez firmę Xerox, a jej protoplastą były kserokopiarki, czyli urządzenia służące do tworzenia kopii dokumentów oraz dwuwymiarowych elementów graficznych. Początkowo na rynku dostępne były tylko drukarki laserowe monochromatyczne, czyli takie, które drukują na czarno-biało, natomiast w 1993 roku firma QMS wypuściła pierwsze urządzenie, które drukowało w kolorze. 

Proces działania drukarek laserowych różni się diametralnie od drukarek atramentowych, a sposób pracy jest zbliżony do tego, który wykonywały kiedyś kserokopiarki. Cała praca zaczyna się od przygotowania specjalnego wałka, który w całości pokryty jest krzemem lub innym światłoczułym materiałem. Tuż przed uruchomieniem urządzenia zostaje on naelektryzowany. W kolejnym etapie następuje naświetlanie laserem lub linijką diodową, co prowadzi do tego, że ładunek elektryczny zostaje utracony w odpowiednich miejscach. 

Co ciekawe, na rynek są wprowadzane coraz bardziej innowacyjne metody i elementy, stąd coraz częściej laser zastępowany jest przez światło LED, które naświetla obraz na bębnie, który jest odpowiedzialny za pobieranie toneru. Dzięki takiemu rozwiązaniu drukarki, które zostały wyposażone w specjalne diody LED, mają mniej ruchomych części. 

Podobnie jak w przypadku tuszów, które są wykorzystywane do druku przez drukarki atramentowe, do drukowania można zakupić tanie tonery - zamienniki oraz oryginalne, markowe produkty. Jeżeli chcesz oszczędzić nawet kilkaset złotych w ciągu roku, zachowując jednocześnie wysoką jakość druku - zamienniki są rozwiązaniem dla Ciebie! Należy pamiętać o tym, że tanie tonery od sprawdzonych producentów, w żaden sposób nie zniszczą Twojego urządzenia drukującego. Słyszałeś pogłoski, że najtańsze tonery do drukarek nie są w stanie uzyskać takiej głębi koloru i ostrości, jak oryginalne produkty? To tylko niepotwierdzone plotki! Oczywiście, oryginalne tonery, które zostały stworzone z myślą o danym urządzeniu, zagwarantują najwyższą jakość, ale tanie tonery - zamienniki wcale nie są gorsze. Różnica w jakości gotowych wydruków jest praktycznie niezauważalna, a dodatkowo zamienniki są w super cenach i często mają większą pojemność i wydajność. Warto sprawdzić tego typu produkty, ale pamiętaj, by kupować tylko te, które są od sprawdzonych dostawców.  

Porównanie - drukarka atramentowa kontra drukarka laserowa 

Jeżeli zastanawiasz się, na jaki rodzaj i model urządzenia się zdecydować, to przedstawiamy wszystkie wady i zalety obydwóch urządzeń. Zarówno drukarki laserowe, jak i atramentowe, można bez problemu kupić w internecie czy w sklepie, więc ze znalezieniem sprzętu nie powinieneś mieć większego problemu. Co więc różni te dwa urządzenia? 

Na pierwszy ogień bierzemy tę bardziej popularną, którą można spotkać w większości domów, czyli drukarkę atramentową. Największą zaletą tego urządzenia jest jego koszt, gdyż można je nabyć za naprawdę niewielkie pieniądze. Ten rodzaj drukarki cieszy się sporą popularnością, gdyż już za około 150 złotych można kupić sprzęt, który świetnie sprawdzi się w warunkach domowych, przy sporadycznym drukowaniu dokumentów czy materiałów szkolnych. Jeżeli zależy Ci na wydrukach kolorowych, to warto zainwestować właśnie w ten sprzęt. Koszt wydrukowania jednej kartki w kolorze przez urządzenie atramentowe, jest dużo niższy niż w przypadku sprzętu laserowego. Kolejną zaletą jest finalna jakość wydruku. Dzięki głowicy drukującej, która punktowo wypuszcza tusz, drukarka atramentowa pozwala na dokładne odwzorowanie szczegółów, bogatą głębie kolorów i najwyższą jakość. To właśnie drukarki atramentowe pozwalają drukować zdjęcia. Drukarki atramentowe są gotowe do działania tuż po ich uruchomieniu, a dodatkowo ich niewielkie rozmiary pozwalają na umieszczenie ich dosłownie wszędzie! 

Jakie wady ma to urządzenie? Największą wadą są koszty materiałów eksploatacyjnych. Jeżeli drukujesz spore ilości dokumentów i papierów każdego dnia, a Twoja drukarka pracuje bardzo często i intensywnie - zakup drukarki atramentowej może narazić Cię na spore wydatki. W tym przypadku lepszym rozwiązaniem będzie zakup urządzenia laserowego. Wynika to z tego, że oryginalne kartridże z atramentem są stosunkowo drogie, a w porównaniu z wysokowydajnymi tonerami, koszt jednej kartki w trybie monochromatycznym może być nawet 70% droższy! Wadą tych urządzeń jest również to, że ich nie użytkowanie, nawet przez krótszy okres, może spowodować wyschnięcie tuszu, co jest nieodwracalne i wymaga zakupu nowego produktu. Trwałość wydruków atramentowych jest na dużo niższym poziomie niż w przypadku drukarek laserowych, gdyż nie są one odporne na działanie z wodą, a świeżo po wydrukowaniu tusz może się rozmazywać. Jeżeli używasz kiepskiej jakości tuszu, to możesz spodziewać się, że wydrukowana kartka z czasem zacznie blaknąć. 

Drugim rodzajem najpopularniejszych urządzeń drukujących są drukarki laserowe. Do największych zalet tego urządzenia, dzięki którym drukowanie jest tanie, są koszty materiałów eksploatacyjnych. Z drukarkami laserowymi kompatybilne są niezawodne tonery, które są bardzo wydajne i pozwalają na wydruk od 1500 do kilkunastu tysięcy stron! Niektóre urządzenia, na przykład te firmy Brother, wymagają również wymiany bębnów, natomiast potrzeba zakupu nowego elementu występuje bardzo rzadko, gdyż bębny wystarczają na wydruk nawet i 100 000 kartek papieru. Korzystając z drukarki wyłącznie do użytku domowego, nie ma praktycznie konieczności wymiany bębna.Koszt wydruku kartki A4 w trybie monochromatycznym będzie nawet kilkadziesiąt groszy tańszy niż w przypadku drukarek atramentowych. Kolejnym bardzo dużym plusem urządzeń laserowych jest ich szybkość. Po uruchomieniu drukarka laserowa potrzebuje nieco więcej czasu niż atramentowa, gdyż bębny muszą się nagrzać, natomiast późniejszy druk jest dużo szybszy. Urządzenie tego typu potrafi drukować nawet kilkadziesiąt stron w ciągu jednej minuty, więc idealnie sprawdza się w mniejszych biurach czy dużych korporacjach. Na korzyść drukarek laserowych przemawia również fakt, że gotowy wydruk jest odporny na działanie wody i nie rozmazuje się po wyciągnięciu z urządzenia, jak to ma miejsce w przypadku tuszu do drukarek atramentowych. Jeśli chcesz wydrukować cokolwiek, co ma wisieć na dworze i być odporne na zjawiska atmosferyczne, skorzystaj z drukarki laserowej.   

Oczywiście drukarka laserowa również nie jest bez wad. Największą jest jej cena, która może być kilkakrotnie wyższa niż w przypadku zakupu drukarki atramentowej. Jednak jest to inwestycja, gdyż wydajność materiałów eksploatacyjnych sprawia, że koszt samej drukarki bardzo szybko się zwraca. Kolejną wadą są koszty oryginalnych materiałów eksploatacyjnych, które do niskich nie należą. Na szczęście istnieją tanie tonery i bębny, czyli zamienniki, które pasują doskonale do danego urządzenia, a również zagwarantują wysoką jakość wydruków. Poza tym tonery są bardzo wydajne, więc nie trzeba ich często wymieniać. Ponadto urządzenie laserowe nie jest w stanie wydrukować zdjęć i grafik w wysokiej jakości - tak, jak to potrafią zrobić drukarki atramentowe.  


Drukarka laserowa, a może drukarka atramentowa? Na jaki model warto się zdecydować? 

Jeżeli stoisz przed wyborem odpowiedniego urządzenia drukującego i czeka Cię podjęcie decyzji, na jaką drukarkę warto się zdecydować, to trafiłeś idealnie. W tej części artykułu podpowiemy Ci, na jakie parametry powinieneś zwrócić uwagę i które są najważniejsze. Dla kogo idealnie sprawdzi się drukarka atramentowa? To urządzenie świetnie sprawdzi się w miejscach, gdzie nie będzie zbyt często eksploatowane, na przykład w domowym zaciszu, niewielkim biurze, czy w gabinecie. Jest dobrym rozwiązaniem dla uczniów i studentów, którym może pomóc podczas edukacyjnych zmagań, takich jak pisanie referatów, czy przygotowanie prezentacji i materiałów na lekcje lub wykłady. Warto jednak, aby zwrócić uwagę, czy urządzenie dodatkowo posiada takie funkcję jak skanowanie i kopiowanie, gdyż to również przyda się w szkole. Jeżeli zależy Ci na wysokiej jakości wydrukach w kolorze, na przykład drukowaniu zdjęć czy grafik, to drukarka atramentowa sprawdzi się idealnie. Niezawodne tusze wysokiej jakości zapewnią bogata głębię kolorów gotowym wydrukom. Pamiętaj, że drukarka atramentowa nie może stać bez pracy, gdyż nieużywana spowoduje wyschnięcie tuszu w kartridżu, co z kolei będzie wymagało zakupu nowego produktu. Jeśli potrzebujesz drukarki, z której będziesz korzystał raz w miesiącu, to decydując się na zakup atramentówki musisz bardzo uważać. Nie dysponujesz sporą ilością gotówki, więc chcesz kupić najtańsze dostępne urządzenie? Uważaj - tania drukarka atramentowa nie oznacza, że będzie można używać najtańszych tuszów. Bardzo często materiały eksploatacyjne dla tanich modeli drukarek atramentowych są tak drogie, że kilkakrotnie przewyższają wartość samego urządzenia. Zwróć uwagę na ten aspekt, kupując drukarkę. 

Drukarki laserowa świetnie sprawdzają się nie tylko w domu, ale również w małych biurach czy olbrzymich korporacjach. Są bardzo szybkie, pozwalają na drukowanie nawet kilkudziesięciu stron w ciągu jednej minuty. Jeżeli drukujesz spore ilości dokumentów, faktur, papierów, a Twoja drukarka pracuje każdego dnia, 365 dni w roku, to zakup urządzenia laserowego jest strzałem w dziesiątkę! Dlaczego? Wszystko dzięki bardzo wydajnym tonerom, które pozwalają na drukowanie nawet kilkunastu tysięcy kartek A4! Oryginalne, najlepsze tonery i bębny nie są tanie, natomiast łatwo możesz znaleźć zamienniki, których jakość druku w żaden sposób nie będzie odbiegać od oryginałów. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę i dlaczego? Tak jak było wspomniane: na szybkość wydruku oraz koszty materiałów eksploatacyjnych. Ważnym aspektem jest również jakość wydruków. Jeśli potrzebujesz drukarki tylko do użytku własnego, to nie jest to najważniejszy parametr, na który powinieneś zwrócić uwagę. Natomiast, jeśli drukarka ma służyć do spraw biznesowych, to jakość wydruku powinna być jak najlepsza, aby przygotowywane dokumenty były profesjonalną wizytówką dla Twojej firmy. Rozmiar drukarki to kolejny ważny czynnik. Warto dokładnie sprawdzić jaką ilością wolnego miejsca dysponuje Twój dom czy biuro, aby zdecydować, jakiej wielkości urządzenie zakupić. Drukarki atramentowe zazwyczaj są mniejsze niż te laserowe, chociaż na przykład firma Epson wśród swoich produktów posiada niewielkie i kompaktowe urządzenie laserowe. 

Ważnym parametrem jest również maksymalne obciążenie. Jest ono istotne, zwłaszcza wtedy, gdy dużo drukujesz. Co właściwie oznacza? Pokazuje, ile stron maksymalnie dana drukarka jest w stanie wydrukować w ciągu jednego miesiąca. Ta liczba pokazuje ilość wydruków, które nie będą nadmiernie obciążać urządzenia i nie wpłyną negatywnie na jego późniejszą eksploatację. Jeżeli każdego miesiąca będziesz nadmiernie przekraczać liczbę, którą ustalił producent, to Twoje urządzenie drukujące dużo wcześniej może zacząć się psuć, a nawet przestać działać. Jest to ważny parametr, zwłaszcza dla dużych firm, gdzie dzienny "obrót papierów i wydruków" jest naprawdę duży. Oczywiście - im większy wskaźnik obciążenia drukarki, tym jej cena automatycznie staje się wyższa.

Jakie tusze i tonery do drukarek warto kupować? Tanie zamienniki czy droższe oryginały? 

Przyszedł czas na podsumowanie i odpowiedź na tytułowe pytanie tego artykułu: Którą drukarkę wybrać laserową czy atramentową i na jakie tusze lub tonery się zdecydować? Tanie zamienniki czy droższe oryginały? Czy jesteśmy zmuszeni do kupowania tylko oryginalnych produktów od producentów drukarek? Nie! Na szczęście dla nas i naszych portfeli na rynku istnieją tanie tonery i tanie tusze, które nazywa się zamiennikami. 

Co to są te zamienniki? Są to nieoryginalne tonery, tusze bądź bębny, produkowane nie przez producenta drukarki. Na rynku można znaleźć zarówno dobrej jakości, sprawdzone zamienniki, jak i te, które nie spełniają podstawowych oczekiwań konsumenta. Sklep dodrukarki.pl oferuje zamienniki markowe, od znanych i cenionych dostawców, które są dokładnie sprawdzone, nie posiadają wad i pozwalają na wydruk na najwyższym poziomie. Między oryginalnym produktem, a dobrej jakości zamiennikiem nie widać różnicy w finalnym wyglądzie druku. Różnica może być bardziej widoczna w przypadku wydruków grafik czy zdjęć. Obalając mit, musimy znowu wtrącić, że zamienniki nie mają żadnego wpływu na żywotność Twojego urządzenia, nie uszkadzają go w żaden sposób (o ile oczywiście są odpowiednio zamontowane i wymieniane). Kupując tanie tonery czy tanie tusze, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych w ciągu jednego roku! Koszt pojedynczego produktu jest często niższy od oryginału nawet o kilkadziesiąt procent. Duże firmy, które nie przykładają większej uwagi do kosztów tego typu dodatków, mogą sobie pozwolić i bez problemu zamówić oryginalne produkty. Natomiast jeśli masz sprzęt w domu, gabinecie czy niewielkim biurze i chcesz zaoszczędzić, to powinieneś rozważyć opcję zakupu zamiennika.    

Jak jeszcze możesz obniżyć swoje koszty drukowania? Zacznij od samego procesu drukowania. Ile razy kliknąłeś "drukuj", nie sprawdzając nawet tego, co drukujesz? Większość komputerów i urządzeń posiada opcję "podgląd wydruku", na której możesz dokładnie sprawdzić, co zostanie wydrukowane i czy się nie pomyliłeś. Sprawdź też, czy twoja drukarka posiada funkcję druku dwustronnego. Takie rozwiązanie pozwoli Ci zaoszczędzić sporą ilość papieru. Wiele nowoczesnych drukarek posiada też wbudowaną funkcję, która pozwala ograniczać zużycie toneru lub tuszu podczas drukowania. Różnica w efekcie finalnym jest praktycznie niezauważalna, a Twoje urządzenie oszczędza tusz lub toner, dzięki czemu będzie mógł sobie pozwolić na większą liczbę wydruków! 

Jeżeli szukasz taniego toneru bądź tuszu dla swojej drukarki, jesteś w dobrym miejscu! Dodrukarki.pl to sklep internetowy, który w swoim bogatym asortymencie posiada najlepsze materiały eksploatacyjne, takie jak tonery, tusze czy bębny. Znajdziesz je zarówno w wersji oryginalnych produktów, jak i markowych, sprawdzonych zamienników. Posiadamy materiały eksploatacyjne dla takich marek jak: Brother, HP, Canon, Kodak, Samsung, Dell, Phillips, Panasonic i wiele, wiele innych. Jeśli potrzebujesz pomocy z doborem odpowiednich materiałów eksploatacyjnych, skorzystaj z wyszukiwarki na naszej stronie www albo skontaktuj się z naszym konsultantem na czacie lub telefonicznie. Odpowiemy na wszystkie pytania i rozwiejemy Twoje wątpliwości! 

 

Data dodania: 16-09-2019
Produkty, które mogą Cię zainteresować
HP 302 F6U66AE tusz czarny oryginalny

HP 302 F6U66AE tusz czarny oryginalny

70,63 zł(z VAT + koszty dostawy)
57,42 zł NETTO
HP 302 F6U65AE tusz 3-kolorowy oryginalny

HP 302 F6U65AE tusz 3-kolorowy oryginaln...

85,22 zł(z VAT + koszty dostawy)
69,28 zł NETTO
Zamiennik HP 85A CE285A toner marki JetWorld

Zamiennik HP 85A CE285A toner marki JetW...

39,20 zł(z VAT + koszty dostawy)
31,87 zł NETTO
Zamiennik HP 85X CE285X toner XL marki JetWorld

Zamiennik HP 85X CE285X toner XL marki J...

46,90 zł(z VAT + koszty dostawy)
38,13 zł NETTO
Zamiennik Brother TN-2421 toner marki Orink

Zamiennik Brother TN-2421 toner marki Or...

46,17 zł(z VAT + koszty dostawy)
37,54 zł NETTO
Zamiennik Brother TN-2411 toner marki Orink

Zamiennik Brother TN-2411 toner marki Or...

41,42 zł(z VAT + koszty dostawy)
33,67 zł NETTO
Zamiennik HP 12A Q2612A toner wersja XL marki JetWorld

Zamiennik HP 12A Q2612A toner wersja XL ...

37,56 zł(z VAT + koszty dostawy)
30,54 zł NETTO