Jak przeczyścić zaschnięty tusz?

Czy zdarzyła ci się sytuacja, gdy w twojej drukarce zaschnął tusz? Najczęstszym tego powodem jest fakt, że nasz sprzęt zbyt długo był nieużywany. Pierwszym objawami tej usterki mogą być paski na papierze z wydrukiem, białe plamy, rozmazania lub całkowity jego brak. Co w takiej sytuacji należy zrobić? Najprawdopodobniej będzie czekać cię konieczność wyczyszczenia dysz.

Jak często należy drukować, aby tusz nie zasychał? 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż zależy to od kilku czynników. Pierwszym z nich jest model posiadanego przez nas urządzenia, a także konkretny materiał eksploatacyjny. Najczęściej do zaschnięcia tuszu dochodzi w przypadku dłuższej przerwy jak np. wakacje. To okres, w którym uczniowie odpoczywają od szkoły, a drukarka nie jest im już potrzebna. Tak, jak już wspominaliśmy, aby zachować swój materiał eksploatacyjny w idealnej kondycji, warto pamiętać o regularnym uruchomieniu urządzenia i przeprowadzaniu testowego wydruku.

Pamiętajmy, że drukarki atramentowe wykorzystują kilka kartridży, dlatego tak istotne jest, aby przygotować wydruk zarówno w trybie monochromatycznym, jak i w kolorze. W ten sposób będziemy mieli pewność, że nasza drukarka nie zawiedzie nas wtedy, gdy naprawdę będziemy jej potrzebować. Testowy wydruk warto wykonać przynajmniej raz na 2-3 tygodnie. 

Czyszczenie dysz wkładów za pomocą specjalnego płynu

Nie jest to czynność zbyt skomplikowana, jakby na pierwszy rzut oka mogło się wydawać. Jednak przed rozpoczęciem konserwacji musisz zaopatrzyć się w płyn do udrażniania głowic. Tego rodzaju środek można zakupić bez problemu w sklepach komputerowych. Warto też zaopatrzyć się w pojemniczek oraz rurkę, strzykawkę, coś co pozwoli nam na przelewanie lub wstrzykiwanie płynu na dysze.

Najpierw należy włączyć drukarkę i poczekać, aż do momentu, kiedy dysze ustawią w pozycji, która pozwoli nam na ich bezproblemowe wyciągnięcie. Często po otwarciu pokrywy przesuwają się z pojemnikami na tusz na środek. Ten etap może wyglądać nieco inaczej, wszystko zależy od posiadanego modelu drukarki. Wyciągnij zbiorniczki i każdy połóż na podstawkę, gdzie została nalana odrobina płynu. W takiej pozycji pozostawiamy na dwanaście godzin. Pamiętaj też o przeczyszczeniu głowic.

Inne domowe sposoby na zapchany i zaschnięty tusz

Oczywiście nie zawsze jesteśmy skłonni wydawać pieniądze na specjalny płyn do przeczyszczania zaschniętego tuszu. Wówczas należy skorzystać z bardziej ekonomicznych domowych rozwiązań. Wbrew powszechnie panującym opiniom, żaden denaturat, rozpuszczalnik czy spirytus nie zastąpią tak dobrze płynu do czyszczenia dysz jak ciepła woda. To właśnie ją nalej do pojemnika i na szmatce postaw zbiorniczek.

Godzina powinna być wystarczająca, w przypadku dłuższej przerwy w drukowaniu zaleca się dwie, a nawet trzy godziny. Po całym zabiegu należy za pomocą strzykawki odciągnąć odrobinę tuszu przez dysze. Następnie trzeba je osuszyć za pomocą delikatnej tkaniny. Ponowne zamontowanie ich na uprzednio oczyszczonych głowicach powinno przywrócić poprzednią sprawność drukarki.

Profilaktyczne podejście do zbiorników z tuszem

Najlepszym rozwiązaniem na zaschnięte pojemniki z atramentem będzie zapobiegnięcie takim sytuacjom. Warto co pewien czas przedmuchiwać głowice oraz dysze tuszu. Można też jej spróbować odessać pod ciśnieniem, przepchać oraz przetrzeć wilgotną szmatką. Zbawienny może okazać się również wpływ pary. Wylot czajnik czy garnka z gotują się wodą może pozwolić na uzyskanie szybszego rezultatu. Jednak w tym przypadku wypada zachować szczególną ostrożność, aby nie zagrzać tuszu.

Jednak najskuteczniejszym sposobem będzie wydruk przynajmniej jednej strony w czasie, kiedy wiemy, że sprzęt będzie przez nas nieużywany. To nie będzie marnotrawienie tuszu, papieru. Rozruch jest konieczny w przypadku tego sprzętu. Pamiętaj, że w przypadku uzupełniaczy, zamienników częściej dochodzi do sytuacji zasychania niż, gdy będziesz stosować markowe, oryginalne tusze. To nie tylko lepsza jakość wydruku, ale mniejsze prawdopodobieństwo, że podczas jego użytkowania coś złego może się wydarzyć.

Co w sytuacji, gdy tuszu nie uda się uratować? 

Jeżeli nie drukowaliśmy przez bardzo długi czas i wykorzystaliśmy już wszystkie profesjonalne środki i domowe sposoby, które mogłyby przywrócić go do dawnej świetności, rozwiązaniem problemu jest oczywiście zakup nowego materiału eksploatacyjnego. Jest to najlepsza sytuacja, która może nas spotkać, gdyż zaschnięty kartridż, którym nie będziemy się interesować przez dłuższy czas, może również doprowadzić do dużo poważniejszych problemów i awarii urządzenia. Jeżeli wewnątrz naszej drukarki inne elementy i podzespoły są pokryte tuszem, który następnie zaschnie, to w rezultacie nasze urządzenie może całkowicie odmówić posłuszeństwa. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy specjalistów, co naraża użytkowników na dodatkowe (często niemałe!) koszty. 

Dużo łatwiejsze i przyjemniejsze jest systematyczne drukowanie chociaż 1-2 stron raz na jakiś czas, bo daje nam to pewność, że tusze nie zaschną, a drukarka będzie zawsze gotowa do pracy. Gwarantujemy, że zadbane urządzenie posłuży Wam przez lata!

Data dodania: 08-03-2022