Jak wyczyścić komputer stacjonarny

Każde urządzenie, z którego korzystamy wymaga konserwacji i regularnego czyszczenia. Jednym z nich jest komputer stacjonarny. Choć jego miejsce coraz częściej zajmuje laptop, jest to nadal niezbędne urządzenie dla grafików, architektów czy też fanów gier komputerowych. Największym wrogiem stacjonarnego komputera jest kurz, który może mieć negatywny wpływ na jego funkcjonowanie i wydajność. W dzisiejszym artykule opiszemy jak czyścić komputer stacjonarny poprawnie, czego najlepiej używać, a czego unikać, aby nie uszkodzić któregoś z podzespołów urządzenia. 

Kurz i jego wpływ na pracę komputera

Chociaż walka z kurzem przypomina walkę z wiatrakami, nie należy mu odpuszczać z wielu powodów. Najważniejsze to aspekty zdrowotne oraz estetyczno-użytkowe. Warstwa kurzu nie dodaje uroku i może zagrażać funkcjonalności urządzeń domowych, do których należy również komputer. Nadmiar kurzu może doprowadzić do obniżenia jego wydajności, a nawet dysfunkcji. Gdy komputer jest mocno zakurzony, sygnalizuje potrzebę wyczyszczenia w charakterystyczny sposób. Jednym z nich jest np. zbyt głośna praca wentylatorów spowodowana nagromadzeniem kurzu w obudowie i na łopatkach. W efekcie wydajność wentylatorów spada, co może mieć wpływ na przegrzewanie się niektórych podzespołów. Nagromadzony kurz może spowodować również niedrożność radiatora i obniżyć tym samym efektywność odprowadzania nadmiaru ciepła. Obie sytuacje mogą doprowadzić do awarii komputera i narazić nas na niepotrzebne wydatki. Lepiej być uważnym i zapobiegać, czyli nie zaniedbywać regularnego czyszczenia. 

Bezpieczne i efektywne czyszczenie komputera

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek czynności konserwacyjne i czyszczące, należy pamiętać, że komputer musi być odłączony od zasilania. Czyszczenie zaczynamy od obudowy zewnętrznej. Najlepiej użyć do tego celu ściereczki z mikrofibry lub specjalnej, dedykowanej komputerom chusteczki. Obudowę komputera należy czyścić regularnie również od środka. Najbardziej efektywnym sposobem będzie skorzystanie z odkurzacza z odpowiednią końcówką. Bardzo ważne jest usuwanie kurzu i innych nagromadzonych zanieczyszczeń z wentylatorów, które odpowiadają za chłodzenie podzespołów komputera. W tym przypadku warto skorzystać z pędzelka o odpowiedniej twardości włosia lub ze sprężonego powietrza, którym wydmuchamy zabrudzenia. W przypadku większych zabrudzeń wentylator należy zdemontować i wyczyścić oddzielnie. Sprężonego powietrza można użyć także do oczyszczenia radiatora, pod warunkiem, że dostęp do niego nie jest utrudniony, choć to zadanie lepiej zostawić doświadczonemu serwisantowi. Uważać trzeba również przy czyszczeniu karty graficznej i zasilacza. Kartę graficzną należy wyjąć, a do oczyszczenia najlepiej użyć sprężonego powietrza, które sprawdzi się również przy czyszczeniu zasilacza. Do pozbycia się kurzu z jego wnętrza, po zdjęciu obudowy, najlepiej użyć pędzelka. Ekran komputera powinien być czyszczony specjalnymi środkami do czyszczenia ekranów. Bardzo dobrze sprawdzają się nasączane antystatycznym płynem ściereczki, wśród których można znaleźć takie, które nie pozostawiają żadnych śladów, smug i zarysowań. 

Ochrona komputera stacjonarnego przed kurzem i innymi zanieczyszczeniami

Regularnego czyszczenia komputera stacjonarnego nie unikniemy, możemy jednak ograniczyć tempo i ilość osadzania się oraz gromadzenia kurzu i innych zanieczyszczeń dzięki prostym, powtarzalnym czynnościom. Przede wszystkim warto pamiętać o regularnym, dokładnym sprzątaniu i odkurzaniu pomieszczenia, w którym stoi komputer. Należy zadbać nie tylko o odkurzanie urządzenia, ale również jego otoczenia – przede wszystkim biurka, na którym stoi. Wbrew pozorom jego ustawienie ma znaczenie. Komputer powinniśmy ustawić tak, abyśmy nie mieli trudności z dostępem do wszystkich powierzchni. Należy jednak pamiętać, aby wokół komputera zostawić trochę wolnej przestrzeni. Niezbyt dobrym pomysłem jest zdejmowanie bocznych ścianek obudowy. Owszem, może zwiększyć to nieco efektywność chłodzenia, przede wszystkim jednak narażamy komputer niepotrzebnie na możliwość szybszego gromadzenia się kurzu w jego wnętrzu. Lepiej zostawić obudowę w spokoju i odkręcać ją tylko na czas czyszczenia, konserwacji lub wymiany któregoś z podzespołów. Warto zadbać o odpowiednią moc i częstotliwość uruchamiania wentylatorów. Optymalna kalibracja ma wpływ na szybkość osadzania się drobinek kurzu i innych zanieczyszczeń nie tylko na łopatkach wentylatora, ale również wewnątrz obudowy. Ciekawym i całkiem efektywnym rozwiązaniem jest korzystanie ze specjalnych filtrów i siatek przeciwpyłowych. Należy jednak pamiętać, że co jakiś czas trzeba je oczyścić z nagromadzonych zanieczyszczeń. Gdy wyjeżdżamy z domu na dłużej niż kilka dni, warto zabezpieczyć komputer przed osiadaniem kurzu na jego powierzchni, przykrywając go narzutą wykonaną z materiału o właściwościach antystatycznych.

Zalety regularnego czyszczenia komputera stacjonarnego

Dbając o regularne czyszczenie obudowy i wnętrza komputera stacjonarnego, mamy wpływ na jego funkcjonalność i żywotność. Zyskujemy cichszą pracę urządzenia i nie narażamy poszczególnych podzespołów na przegrzanie. Ograniczamy tym samym możliwość wystąpienia awarii. Wartość dodana to aspekty estetyczne i higieniczne. Praca na czystym, wolnym od kurzu i innych zanieczyszczeń komputerze świadczy nie tylko o naszej dbałości o sprzęt, ale również o kulturze osobistej.

 

Data dodania: 12-04-2021