Jak szybko i skutecznie wyczyścić drukarkę laserową? 

Konserwacja drukarki laserowej - krok po kroku 

Nie każdy użytkownik drukarki laserowej zdaje sobie sprawę, że należy o posiadany sprzęt regularnie dbać, konserwować go i czyścić. Jeżeli wspomniane czynności będziemy wykonywać regularnie, to możemy mieć pewność, że nasza drukarka posłuży nam przez wiele, wiele lat. Drukarki laserowe, jak również inne urządzenia elektroniczne, posiadają niezwykle czułe i delikatne elementy, które nieprawidłowo czyszczone i eksploatowane, mogą ulec zniszczeniu. W tym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie zbiór kilkunastu wskazówek, które pomogą Ci w utrzymaniu Twojej drukarki laserowej w dobrej kondycji. Jeżeli jesteś zainteresowany tym tematem, to serdecznie zapraszamy do zapoznania się z całością materiału! Życzymy miłej lektury. 

Jak poprawnie wyczyścić urządzenia laserowe? 

Zanim omówimy dokładnie proces czyszczenia drukarki laserowej, musimy wspomnieć o tym, jak negatywny wpływ na działanie naszego urządzenia może mieć brud i kurz. To samo dotyczy również resztek atramentu i tuszu, które mogą zbierać się w różnych miejscach, np. w podajniku, czy na szybie skanera. Kurz osadza się wszędzie - na meblach, podłodze, ścianach oraz innych przedmiotach i nie inaczej jest w przypadku drukarki. Jego drobiny mogą dochodzić do najmniejszych zakamarków naszego urządzenia, a jeśli nie zostaną odpowiednią wyczyszczone, mogą narazić je na usterkę, a także na pogorszenie jakości samych wydruków. Nasze urządzenia drukujące jest narażone także na pył z materiałów eksploatacyjnych - tonerów, a także z papieru. Gdy eksploatujemy naszą drukarkę, pył wydostaje się na zewnątrz urządzenia, a następnie osadza się na elementach ruchomych, np. zębatkach, czy rolkach. Jeśli regularnie będziesz czyścił i konserwował swoje urządzenia, to możesz mieć pewność, że posłuży Ci ono przez lata! 

Czyszczenie drukarki laserowej - krok po kroku 

Pamiętaj o tym, że każdy model drukarki należy czyścić nieco inaczej, gdyż różni się on pod kątem budowy, wyposażenia, czy rodzaju używanych materiałów eksploatacyjnych. Szczegółowe informacje, które dotyczy konserwacji danego modelu drukarki laserowej, z pewnością znajdziesz w dołączonej do urządzenia instrukcji. W tym artykule omówimy prawidłowe czyszczenie drukarki laserowej na przykładzie urządzenia OKI z serii MB400. Za każdym razem, gdy zabierasz się za czyszczenie drukarki, czy jakiegokolwiek innego urządzenia elektronicznego, pamiętaj o tym, aby odłączyć je od prądu! Jest to niezwykle ważne i gwarantuje nam maksymalne bezpieczeństwo. Zalecamy, aby zacząć czyszczenie urządzenia laserowego od środka, a następnie stopniowo oczyścić je również z zewnątrz. 

Pierwszym krokiem, który musimy podjąć, jest otworzenie pokrywy drukarki od tonera. 

Następnie z wnętrza urządzenia wyciągamy tace z papierem, a także duplex, jeżeli nasze urządzenie takowy posiada. Usuwamy toner, pamiętając o tym, że jest to materiał zbudowany z delikatnych elementów, które mogą ulec uszkodzeniu. Odłóżmy toner w bezpieczne, nienasłonecznione miejsce, z dala od wody i wilgoci, aby mieć pewność, że nic mu się nie stanie. Na tym etapie bardzo przydatny okazuje się być odkurzacz, którym szybko i bardzo dokładnie możemy usunąć kurz, pyłki i inne zanieczyszczenia. Aby ułatwić sobie to zadanie, zalecane jest korzystanie ze specjalistycznych końcówek o ergonomicznych kształtach, które dotrą do najdrobniejszych zakamarków. Jeżeli oczyściliśmy już nasza drukarkę ze wszelkich pyłków, to kolejnym etapem jest dokładne umycie wnętrza. W tym celu zalecane jest użycie czystej szmatki, która nie pozostawia włókien. Świetnie sprawdzi się tutaj np. mikrofibra. Szmatkę należy zwilżyć wodą lub innym środkiem czystości. Pamiętajmy jednak, aby nie był on żrący, gdyż może to uszkodzić nasze urządzenie. Wiele osób zastanawia się, czy użycie sprężonego powietrza, które jest bardzo polecane do czyszczenia np. klawiatury, będzie dobrym rozwiązaniem również w przypadku urządzeń drukujących. Niestety, stosowanie sprężonego powietrza do drukarek nie jest najlepszym pomysłem. Dlaczego? Gdyż taki sposób czyszczenia może spowodować, że na zębatkach urządzenia może osadzić się wdmuchiwany kurz oraz brud. Co więcej, czyszczenie sprężonym powietrzem może skutkować także zabrudzeniem optyki drukarki, a nawet zakleszczeniem urządzenia. Dużo lepszym rozwiązaniem jest wspomniany już odkurzacz oraz wilgotna szmatka niepozostawiająca włókien. Do czyszczenia rolek transferowych, czy rolek poboru papieru, idealnie sprawdzi się niestrzępiąca się szmatka, którą wcześniej nasączamy alkoholem. Pomoże nam to w usunięciu resztek tonera. Delikatnie wyczyśćmy toner przed ponownym montażem wewnątrz urządzenia, aby mieć pewność, że materiał się nie sypie. Przechylmy go kilkakrotnie z jednej strony na drugą. Włóżmy ponownie tacę z papierem, a później delikatnie umieśćmy oczyszczony toner. Teraz zamykamy klapę drukarki a naszym ostatnim krokiem, który należy wykonać, jest oczyszczenie obudowy naszej drukarki. W tym celu również niezastąpiona okaże się szmatka nasączona wodą lub delikatnym środkiem czyszczącym. Urządzenie należy osuszyć suchą ściereczką. 

Poznajmy jeszcze spojrzenie na czyszczenie drukarki laserowej osoby na co dzień pracującej w punkcie ksero:

Czyszczenie drukarki laserowej 

Jeżeli chcemy, aby nasz sprzęt laserowy zawsze pracował niezawodnie i mógł nam służyć przez wiele, wiele lat, to musimy pamiętać, że odpowiednia konserwacja to bardzo ważny i nieodłączny element podczas regularnej eksploatacji drukarki. Są dwie możliwości wyczyszczenia urządzeń drukujących - możesz zanieść swoją drukarkę do profesjonalnego serwisu, który za niewielką opłatą zrobi to za Ciebie lub wyczyścić sprzęt w domowym zaciszu, używając produktów i urządzeń, które na pewno posiadasz w swoim domu. 

W dzisiejszym artykule podpowiemy na co powinieneś zwrócić uwagę, czego bezwzględnie unikać i jakie metody zastosować. W końcu tak delikatne urządzenie, jak drukarka, wymaga odpowiedniej konserwacji. Warto co jakiś czas robić tego typu "przegląd", aby mieć gwarancję, że nasz sprzęt zawsze będzie w dobrej kondycji, gotowy oferować nam wydruki na najwyższym poziomie. 

Kilka zasad, które musisz przestrzegać 

Jednym z najczęściej spotykanych błędów, który namiętnie popełniają użytkownicy drukarek, jest czyszczenie swojego sprzętu laserowego przy pomocy sprężonego powietrza. Co to jest i dlaczego nie należy go stosować? 
Sprężone powietrze to powietrze utrzymywane pod odpowiednim ciśnieniem (zazwyczaj to ciśnienie jest wyższe od atmosferycznego), może je dostać każdy, w większych marketach budowlanych i jest ono dostępne również w formie wygodnego i niewielkiego sprayu. Produkt kosztuje zaledwie kilkanaście złotych i pozwala na skuteczne usuwanie kurzu, pyłków i innych zanieczyszczeń z trudno dostępnych miejsc, jak laptopy, klawiatury, czy wszelkiego rodzaju urządzenia biurowe. Jednak, ten gadżet nie nadaję się do czyszczenia każdego urządzenia. Absolutnie nie powinno się się go używać przy czyszczeniu drukarek laserowych. Dlaczego? Są dwa główne powody, które powinny dać nam do myślenia, dlaczego nie powinniśmy tego robić.

  • Po pierwsze - podczas czyszczenia drukarki laserowej sprężonym powietrzem, po całym pomieszczeniu, w którym odbywa się ten proces, rozpylamy cząsteczki tonera, które znajdują się w urządzeniu. To bardzo niebezpieczne, gdyż proszek tonera jest silną substancją chemiczną, która wdychana, może mieć bardzo negatywny wpływ na stan naszego zdrowia. 
  • Po drugie - czyszczenie drukarki laserowej sprężonym powietrzem zdecydowanie pogarsza jakość druku, gdyż podczas tego procesu sprężone powietrze wraz z kurzem i cząsteczkami tonera dostaje się do optyki, a to powoduje zanieczyszczenie soczewek i luster. 

Regularne użytkowanie sprężonego powietrza może spowodować trwałe uszkodzenia naszej drukarki, które będą wymagały oddania sprzętu do specjalistycznego serwisu, co narazi nas na dodatkowe koszty związane z usunięciem usterki. 

Jak czyścić drukarkę laserową prawidłowo?

Świetną alternatywą dla sprężonego powietrza jest odkurzacz. Jednak, należy pamiętać, że powinien to być sprzęt wysokiej jakości, który będzie posiadał odpowiednie filtry, przez które proszek tonera nie będzie w stanie przeniknąć. Zwykłe, domowe urządzenia nie posiadają tego typu zabezpieczeń, dlatego przy czyszczeniu drukarki dobrze jest zastosować odkurzacze przemysłowe, które są przystosowane do tego typu prac i skutecznie ochronią nas przed skutkami ubocznymi. Pamiętajmy o tym, aby podczas każdego procesu, który wykonujemy, zawsze mieć na względzie swoje własne zdrowie i komfort. Nie ryzykujmy stwierdzeniem "przecież nic się nie stanie" i zadbajmy o własne bezpieczeństwo. Profesjonalne serwisy wyczyszczą nasze urządzenie za niewielką sumę, a zrobią to profesjonalnie, używając do tego odpowiednich sprzętów, które nie będą miały wpływu na nasz stan zdrowia. 

Jeżeli chcesz wyczyścić swoją drukarkę w warunkach domowych, to możesz do tego zabiegu użyć nawilżonych chusteczek (najlepiej niepylących i nie osadzających się), które skutecznie usuną zabrudzenia. Pamiętaj jednak, żeby drukarka była odłączona od prądu, a po procesie czyszczenia należy pozostawić ją na dłuższy okres czasu, aby wszystko dokładnie wyschło.

Drukarka laserowa została dokładnie wyczyszczona. Taki zabieg warto powtarzać co kilka tygodni, jednak częstotliwość czyszczenia jest uzależniona od eksploatacji urządzenia. Jest to więc kwestia indywidualna. Przygotowaliśmy również dla Państwa artykuł pt. czyszczenie drukarki atramentowej!  Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z materiałem!

Data dodania: 31-10-2019