Jak drukować pracę magisterską?

Koniec studiów oznacza zamknięcie jednego z najważniejszych etapów w naszym życiu. Z beztroskich studentów, wraz z odebraniem dyplomu, musimy przeistoczyć się w pożądanych przez pracodawców pracowników. Zanim jednak z rozrzewnieniem będziemy myśleli o czasach, w których jedynym problemem było optymalne ułożenie egzaminów podczas sesji, musimy zdać najtrudniejszy egzamin – obronę pracy magisterskiej. Jak przygotować pracę dyplomową do druku?

Drukowanie pracy magisterskiej

Studenci, którzy drukują swoje prace magisterskie w dwóch wersjach – jednostronnej i dwustronnej, muszą pamiętać, że powinny być zapisane w dwóch różnych plikach. Praca w wersji jednostronnej powinna być przygotowana zgodnie z wytycznymi od promotora. W zależności od uczelni, wymogi formalne mogą się nieco od siebie różnić, dlatego należy kierować się standardami wyznaczonymi na naszym kierunku studiów. Aby móc oprawić pracę, lewy margines nie może być mniejszy niż 2,5 centymetra. Bardzo ważnym elementem jest numeracja stron – powinna być zamieszczona po prawej stronie kartki. W przypadku wersji dwustronnej, która najczęściej trafia do archiwum, studenta obowiązują marginesy lustrzane (aby je ustawić, wchodzimy w układ strony, następnie w ustawienia strony, wybieramy marginesy, marginesy niestandardowe, z menu wybieramy wiele stron i klikamy na marginesy lustrzane) oraz zewnętrzna lub środkowa numeracja (pierwsze strony dokumentu nie powinny zawierać numeracji). 

Gdy drukujemy pracę dwustronną, należy pamiętać, że po stronie tytułowej, powinniśmy zostawić pustą stronę. Trzecia strona to zazwyczaj spis treści lub podziękowania. 

Forma(t) ma znaczenie

Aby mieć pewność, że praca dyplomowa zostanie przeniesiona na papier w takiej formie, w jakiej zapisaliśmy ją na swoim komputerze w domu, należy pamiętać o wybraniu formatu PDF (Portable Document Format). Wystarczy, że zapisując dokument tekstowy klikniesz na opcję „zapisz jako” i wybierzesz PDF. To bardzo ważne, ponieważ w naszym programie do edycji tekstu praca może wyglądać tak, jak powinna, ale po otwarciu na innym komputerze i w innym edytorze tekstu, może się nagle okazać, że jest nieprawidłowo sformatowana i tekst się zwyczajnie „rozjeżdża”. Warto mieć to na uwadze, by oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu i pieniędzy związanych z ponownym drukowaniem pracy magisterskiej. 

Dla spokoju ducha najlepiej mieć przy sobie zapisaną wersję w formacie PDF oraz w doc., ponieważ Portable Document Format to wersja ostateczna pliku, na którą nie można już nanieść żadnych poprawek, co może być kłopotliwe w sytuacji, gdy w ostatniej chwili dostrzeżemy, że do naszego pliku wkradła się jakaś literówka, czy podwójna spacja. 

Kto pierwszy, ten lepszy

Pamiętajmy, by nie zostawiać drukowania pracy magisterskiej na ostatnią minutę – jeśli bronimy się, tak jak większość studentów w czerwcu i we wrześniu, punkty wydruku będą przeżywać w tym czasie prawdziwe oblężenie. Odpowiednio wcześniej powinniśmy wybrać sprawdzony punkt, przygotować dwa pliki PDF do wydruku w wersji jednostronnej i dwustronnej, sposób oprawy oraz ilość kopii. Zaoszczędzimy w ten sposób i czas i nerwy. 

Data dodania: 06-12-2019