Czy drukarki LED są lepsze od laserowych (i dlaczego tak)?

Mimo że drukarki LED nadal nie są powszechnie używane, technologia druku LED sięga 1989 roku, kiedy to japońska firma OKI wypuściła pierwszą tego typu drukarkę. Obecnie pojawiają się na rynku urządzenia LED trzeciej generacji, które są bardziej zaawansowane niż ich pierwowzory. Naukowcy twierdzą, że technologia LED ma znacznie więcej zalet niż laserowa i podają mocne argumenty na poparcie swoich tez.

Prosty i bezawaryjny mechanizm

Podstawową różnicą między technologią laserową i LED jest budowa drukarki. Podczas gdy w urządzeniu laserowym wykorzystywany jest system złożony z lasera i luster, w drukarkach z technologią LED stosuje się nieskomplikowany mechanizm listwy świetlnej. Dzięki temu, że diody LED są długowieczne, drukarka wyróżnia się bardzo niską awaryjnością i może posłużyć na wiele lat użytkowania. Oprócz tego bęben drukarki LED charakteryzuje się również wyższą wydajnością, co umożliwia nam drukowanie znacznie większej ilości stron niż drukarka z laserową technologią druku. W ten sposób jesteśmy w stanie zaoszczędzić na zakupie materiałów eksploatacyjnych i kosztach naprawy.
Przykładem drukarki LED może być kolorowa drukarka Brother HL-3270CDW, jest to niezawodne ciche urządzenie, które idealnie sprawdza się w domu jak i małym biurze. Tonery do Brother HL-3270CDW można nabyć zarówno jako produkty oryginalne jak i wysokiej klasy zamienniki.

Brak emisji ozonu

Ozon to wyjątkowo aktywny pierwiastek, który w niewielkich dawkach może być użyteczny, lecz w przypadku nadmiernej emisji jest szkodliwy dla zdrowia. Do domowych źródeł ozonu zaliczamy między innymi drukarki laserowe. Mimo że nowoczesne drukarki emitują znacznie mniej ozonu niż starsze modele, wciąż jest on wydzielany. W przeciwieństwie do drukarek laserowych urządzenia wykorzystujące technologię LED nie emitują ozonu, a więc są bardziej przyjazne dla zdrowia i środowiska.

Wyższa precyzja obrazowania

Wydruki z urządzenia wykorzystującego technologię laserową nie wyróżniają się wysoką precyzją, gdyż odległość, jaką musi pokonać wiązka laserowa, jest różna, przez co kropka nie jest okrągła, lecz owalna. Zupełnie inaczej jest w przypadku drukarki LED, która dysponuje osobnymi diodami dla wszystkich kropek. Dzięki takiemu rozwiązaniu odległości między diodami są identyczne, a kształt kropek pozostaje taki sam na całej długości bębna. W ten sposób możliwe jest otrzymanie znacznie wyższej precyzji obrazowania, co ma szczególne znaczenie podczas drukowania drobnych szczegółów.

Bezpieczeństwo informacji

Wykorzystywana w drukarkach laserowych dioda emituje sekwencję impulsów świetlnych tworzących elektrostatyczny obraz bębna. Oprócz tego dioda laserowa emituje również sygnały radiowe, działając w sposób podobny do nadajnika radiowego. Istnieje więc zagrożenie, że emitowane sygnały mogą być przechwytywane, a więc osoba trzecia może przejąć materiały, które drukowaliśmy na drukarce laserowej. Takie zagrożenie nie występuje w przypadku drukarek z technologią LED. Dlaczego? Drukarki LED również wykorzystują impulsy radiowe, jednak jest ich tak dużo i migają w tym samym tempie, że rozszyfrowanie przekazu jest niemożliwe, a tym samym nie ma możliwości przechwycenia dokumentu, który został wydrukowany. Jeśli więc drukujesz poufne dokumenty, zdecyduj się na drukarkę LED, która zapewni ci maksymalne bezpieczeństwo informacji.

Data dodania: 06-09-2019