Przywrócenie ustawień fabrycznych drukarki – w czym może pomóc?

Reset drukarki do ustawień fabrycznych powinien być pierwszym krokiem po zakupie urządzenia z drugiej ręki. Ten niezbyt skomplikowany proces pozwala uniknąć problemów z drukiem spowodowanych zmianą ustawień przez poprzedniego właściciela, a tym samym cieszyć się drukarką tak, jakby była „wyciągnięta prosto z nowego pudełka”. W jakich jeszcze sytuacjach warto zdecydować się na reset drukarki i jak to zrobić, aby nie narobić sobie kłopotów? Zapraszamy do lektury krótkiego poradnika.

Reset drukarki – kiedy powinien zostać wykonany

Przywrócenie ustawień fabrycznych używanej drukarki to konieczność, dzięki której zdefiniujemy jej pracę na nowo tak, aby odpowiadała naszym preferencjom. Nie chcemy przecież pracować na ustawieniach poprzedniego użytkownika. W jakich sytuacjach jeszcze powinno skorzystać się z takiego rozwiązania? W końcu nie każda dysfunkcja drukarki wiąże się z koniecznością oddawania do jej do serwisu. Drukarka może odmówić posłuszeństwa z różnych powodów – najczęstszą przyczyną jest zbyt intensywna eksploatacja lub wystąpienie błędu nieznanego pochodzenia. Zdarza się, że drukarka wyświetla komunikaty informujące o różnych błędach, mimo że wszystko wydaje się w porządku. Często dotyczą materiałów eksploatacyjnych, a jeden z najczęstszych przypadków to błąd kasowania pamięci wewnętrznej, który objawia się tym, że po wymianie kartridża drukarka nie widzi nowego pojemnika z tuszem, mimo że powinna rozpoznać go automatycznie i zresetować pamięć wewnętrzną. Jednak zanim zdecydujemy się na wykonanie resetu drukarki, warto spróbować skorzystać z mniej radykalnych sposobów. Okazuje się, że wiele problemów można rozwiązać za pomocą sprawdzonych, często bardzo prostych metod. Należy pamiętać, że przywrócenie ustawień fabrycznych wiąże się z utratą wszelkich indywidualnych ustawień, które dotyczą menu, kalibracji i konfiguracji uprawnień administratora. Po wykonaniu resetu wszystkie ustawienia trzeba będzie wprowadzić jeszcze raz. Dotyczy to również drukarek pracujących w sieci.

Jakie problemy rozwiązuje przywrócenie ustawień fabrycznych

Przywrócenie ustawień fabrycznych to panaceum na wiele dolegliwości drukarki. Twardy reset może rozwiązać takie problemy jak:

  • za szybki lub za wolny proces drukowania,

  • artefakty w druku,

  • błędne wykrywanie orientacji lub rodzaju papieru,

  • niedostatecznie utrwalanie druku,

  • niedostateczna gęstość druku,

  • zgubione lub zapomniane hasło drukarki (o ile obsługuje taką funkcję),

  • zabezpieczone ustawienia sieciowe (o ile obsługuje taką funkcję),

  • błędna konfiguracja urządzenia.

Reset drukarki wybranych producentów

Nie ma jednej, uniwersalnej procedury przywracania ustawień fabrycznych dla wszystkich modeli drukarek. U każdego producenta wygląda to inaczej, dlatego omówimy szczegółową procedurę resetu na przykładzie drukarek trzech popularnych producentów – HP, Brother i Oki.

Drukarka HP

Aby przywrócić ustawienia fabryczne w drukarce HP, należy wykonać po kolei kilka czynności. Gdy upewnimy się, że drukarka jest wyłączona, naciskamy i przytrzymujemy chwilę przycisk zasilania. Trzymając przycisk wciśnięty, naciskamy i przytrzymujemy przycisk „Anuluj”. Oba przyciski przytrzymujemy przez kilka sekund, po czym najpierw zwalniamy przycisk „Anuluj”, a po 3-4 sekundach zwalniamy również przycisk zasilania. Ustawienia fabryczne powinny zostać przywrócone.

Drukarka Brother

Cała procedura wygląda nieco inaczej w przypadku drukarki Brother. Aby przywrócić ustawienia fabryczne, należy wykonać po kolei następujące kroki. Po upewnieniu się, że drukarka jest wyłączona, a pokrywa zamknięta, naciskamy i przytrzymujemy chwilę przycisk zasilania. Trzymając przycisk, otwieramy, a następnie zamykamy pokrywę drukarki. Zwalniamy przycisk zasilnia i sprawdzamy, czy wszystkie lampki kontrolne przestały świecić. Jeśli tak, naciskamy 10-krotnie przycisk zasilania. Po wykonaniu wszystkich czynności ustawienia fabryczne powinny zostać przywrócone.

Drukarka Oki

W przypadku drukarki Oki procedura resetu do ustawień fabrycznych sprowadza się do następujących czynności. Zaczynamy od kilkukrotnego naciśnięcia przycisku przewijania, aby wybrać opcję [Admin Setup]. Zatwierdzamy ją przyciskiem „Enter”. Następnie za pomocą klawiatury numerycznej wprowadzamy hasło administratora i zatwierdzamy je przyciskiem „Enter”. Pamiętajmy, że jeśli nie wprowadziliśmy własnego, unikatowego hasła, domyślne hasło administratora to „123456”. Po zatwierdzeniu hasła naciskamy przycisk przewijania i wybieramy opcję [Settings], a następnie zatwierdzamy ją przyciskiem „Enter”. W kolejnym kroku naciskamy ponownie przycisk przewijania i wybieramy opcję [Reset Settings], którą zatwierdzamy „Enterem”. Gdy na ekranie pojawi się komenda [Execute], naciskamy ponownie „Enter” w celu jej zatwierdzenia. Na tym kończy się cała procedura i ustawienia fabryczne powinny zostać przywrócone.

Niektóre etapy resetu drukarki mogą różnić się w zależności od modelu urządzenia. Powodzenie procedury resetu zależy od poprawnego wykonania wszystkich czynności. Jeśli opuścimy któryś z etapów lub wybierzemy nieprawidłową komendę, powrót do ustawień fabrycznych nie będzie mógł zostać zrealizowany.

Data dodania: 14-06-2021