Normy wydajności druku stron – co to takiego i czemu służą?

Wydajność druku stron jest rodzajem miary, który pozwala na określenie, jaką ilość stron uzyskamy przy zastosowaniu konkretnego modułu drukującego. Opracowaniem norm w zakresie wydajności kaset zajęły się wspólnie Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna ISO z Genewy w Szwajcarii oraz Międzynarodowa Komisja Elektrotechniczna IEC. Powstały w ten sposób normy odnośnie pomiaru wydajności kaset: monochromatycznych (czarno-białych w urządzeniach z tonerem), w kolorowych (w urządzeniach z tonerem) oraz w drukarkach atramentowych. Normy wydajności wydruku stron pozwalają określić najważniejsze parametry urządzenia z punktu widzenia konsumenta.

Normy ISO/IEC, które określają kaset z tonerem lub tuszem

 

  1. ISO/IEC 19752 - „Metoda określania wydajności kaset z tonerem do monochromatycznych drukarek laserowych oraz urządzeń wielofunkcyjnych zawierających elementy drukarek”

 

  1. ISO/IEC 19798 - „Metoda określania wydajności kaset z tonerem do kolorowych drukarek laserowych i urządzeń wielofunkcyjnych zawierających elementy drukarek”

 

  1. ISO/IEC 24711 - „Metoda określania wydajności kaset z tuszem do kolorowych drukarek atramentowych i urządzeń wielofunkcyjnych zawierających elementy drukarek”

 

Przebieg i procedura badań

 

Najważniejszy jest fakt, iż cała procedura prowadzonych badań jest precyzyjnie określona i wykonywana pod pełną kontrolą. Przestrzeganie ustalonych procedur jest konieczne dla możliwości potwierdzenia, że badania mają charakter powtarzalny, a wyniki, jakie uzyskujemy, będą w pełni obiektywne oraz możliwe do porównania.

 

Warunki oraz parametry przeprowadzanych badań

 

W pomiarze wydajności kasety istotne jest pokrycie tonerem określonej wartości procentowej strony. Prowadzone dotychczas badania wskazują, że średnie pokrycie stron czarno-białych to 5% z małymi odchyleniami – najczęściej pomiędzy 4-5%. W przypadku prowadzenia badań stron czarno-białych (ISO 19752) wykorzystuje się standardową stronę tekstową, a poziom jej pokrycia tonerem to 5%. Przeprowadza się wówczas drukowanie strony w sposób ciągły, aż do czasu, gdy kaseta zostanie opróżniona. Dopuszcza się również drukowanie w trybie półciągłym, gdzie przewiduje się przerwy na uzupełnienie papieru.

 

Badania kolorowych stron tekstowych

 

Druk kolorowy to w większości przypadków konieczność znacznie większego procentowego pokrycia strony, stąd zdarzają się większe odchylenia. Z tego powodu w ramach badań prowadzonych dla ISO/IEC 19798 oraz 24711 wykorzystuje się aż 5 różnych stron standardowych.

 

Urządzenia wielofunkcyjne/drukarki oraz kasety

 

Każde badanie mające określić wydajność wydruku stron tuszu/tonera ISO/IEC przeprowadza się z zastosowaniem minimalnie trzech urządzeń oraz trzech kaset na każdy z kolorów oraz urządzeń. Jeśli mamy do czynienia z urządzeniami, które dopiero powstały, pozyskuje się kasety od producenta z różnych serii produkcyjnych, jeśli z kolei badanie dotyczy już dostępnych urządzeń, to kasety pozyskuje się na rynku z różnych źródeł. Po zbadaniu 9 próbek pochodzących z jednej kasety, szacuje się najniższy poziom wydajności o istotności statystycznej na poziomie 90%.

Data dodania: 19-02-2019