Jak odzyskać utracone dany z karty SD?

Karta SD to bardzo przydatne akcesorium, które rozszerzy pamięć Twojego telefonu o dodatkowe miejsce. Aby jednak jej użytkowanie było faktycznie korzystne, warto o nią odpowiednio dbać. Dobrze jest także wiedzieć, co zrobić w przypadku uszkodzenia nośnika i jak odzyskać dane z karty SD, w razie wystąpienia problemów z ich odczytem.

Odzyskiwanie danych z karty pamięci – przede wszystkim kopia zapasowa

Utrata ważnych danych zapisanych na karcie SD może stanowić poważny problem. Odzyskiwanie danych z karty pamięci nie jest łatwe, a czasami może być wręcz niemożliwe. Nawet jeśli nie stracisz dostępu do istotnych służbowych plików, to brak wglądu do prywatnych zdjęć i ulubionej muzyki również może być dotkliwy. Co zatem robić, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

Przede wszystkim warto zabezpieczyć się na wypadek uszkodzenia nośnika. Choć karty SD i ich mniejsze odpowiedniki - micro SD - są odporne na uszkodzenia i mało awaryjne, to jak każde inne akcesorium, mogą ulec usterce. Dlatego dobrym zwyczajem jest dbanie o regularne tworzenie kopii zapasowych, czyli przenoszenie danych w inne, bezpieczne miejsce, na przykład do pamięci komputera lub na dysk SSD. Możesz wykorzystać także możliwość zapisu zdjęć i muzyki w chmurze. Zwykle jest to darmowa usługa oferowana przez wiele platform internetowych. W takiej sytuacji nawet w wypadku uszkodzenia karty możesz ją bezpiecznie sformatować, nie tracąc swoich danych. O czym jeszcze warto pamiętać?

Odzyskiwanie danych z karty SD – jak nie dopuścić do uszkodzenia?

Odzyskiwanie plików z karty SD nie należy do łatwych operacji. Czasami jest to wręcz niemożliwe, a jeśli się uda, to z pewnością będzie wymagało sporo wysiłku. Dlatego przede wszystkim trzeba dbać o to, by nie dopuścić do takiej sytuacji. Dobrą praktyką jest dbanie o nośnik we właściwy sposób, co z pewnością ograniczy ryzyko awarii. Jak to robić?

  1. Dbaj o odpowiednie przechowywanie nośnika. Wykorzystaj do tego specjalnie przeznaczone etui lub szczelne plastikowe opakowanie. Szczególnej ochrony wymagają styki chipa, które źle znoszą wpływ wilgoci, kurzu i innych zanieczyszczeń.

  2. Nigdy nie wyjmuj karty z urządzenia podczas przenoszenia danych. Jeśli planujesz transfer plików, sprawdź, czy urządzenie ma odpowiednio wysoki poziom naładowania. Jeśli wyłączy się podczas operacji, zapisane na nośniku informacje mogą zostać utracone.

  3. Jeśli podejrzewasz uszkodzenie karty, od razu usuń ją z urządzenia. Jeśli tego nie zrobisz, dane mogą zostać nadpisane, przez co stracisz część plików. 

Warto także wdrożyć ogólne zasady pielęgnacji urządzeń elektronicznych – nie narażać ich na działanie wilgoci, wstrząsów czy działania skrajnych temperatur. Delikatne podzespoły wymagają odpowiedniego traktowania.

Jak odzyskać dane z uszkodzonej karty pamięci micro SD?

Jeśli podejrzewasz, że Twój nośnik został uszkodzony i czeka Cię odzyskiwanie danych z karty micro SD, warto upewnić się, że faktycznie uległa ona awarii. Jak to rozpoznać? Jeśli Twój telefon:

  • wyświetla komunikat „wykonaj formatowanie”,

  • nie rozpoznaje karty SD,

  • wyświetla komunikat o zbyt małej ilości pamięci, mimo że nie jest ona zapełniona,

to najprawdopodobniej nośnik uległ uszkodzeniu i wymagane jest wdrożenie odzyskiwania danych z karty SD. Jak to przeprowadzić?

Do tego celu warto wykorzystać specjalne oprogramowanie służące do odzyskiwania danych z kart pamięci. Takich aplikacji jest sporo, dlatego warto wcześniej dobrać odpowiednią, zwracając szczególną uwagę, czy jest ona kompatybilna z Twoim urządzeniem. Dzięki wykorzystaniu takich narzędzi można odzyskać zdjęcia i inne pliki nawet po wykonaniu tak zwanego twardego resetu, czyli formatowania karty. Jak to wygląda w praktyce?

Karta pamięci powinna zostać podłączona do komputera (za pośrednictwem telefonu), następnie trzeba uruchomić oprogramowanie do odzyskiwania danych z karty SD i przeprowadzić skanowanie nośnika. Aplikacja wskaże, które segmenty uległy uszkodzeniu i zaproponuje dostępne kroki, takie jak usunięcie wadliwych plików lub ich odzyskiwanie. Poczekaj, aż cały proces się zakończy, a w tym czasie nie używaj karty, ani tym bardziej nie zapisuj na niej żadnych danych. Jest to najskuteczniejsza metoda, by odzyskać utracone zdjęcia, filmy i muzykę.

Jak odzyskać kontakty z uszkodzonej karty SIM?

Wiesz już jak odzyskać zdjęcia z karty pamięci, niestety awaria tego nośnika to nie jedyny problem, jaki może spotkać użytkowników telefonów. Równie nieprzyjemne, a może nawet bardziej uciążliwe, może być utracenie kontaktów z karty SIM. Czy da się je odzyskać?

W tym przypadku też bardzo istotne jest zadbanie o stworzenie kopii zapasowej. Taką opcję oferują niemal wszystkie nowoczesne telefony i warto to wykorzystać. Dodatkowy zapis nie jest obowiązkowy, można go włączać i wyłączać. Jednak rezygnacja z tej funkcji może narazić użytkownika na problemy w przypadku uszkodzenia karty SIM lub samego urządzenia. 

Co jednak jeśli mimo wszystko utraciłeś dane z karty SIM? Z pomocą przychodzą aplikację do ich odzyskiwania. Jest dostępnych wiele takich programów, dlatego należy wybrać ten, który jest kompatybilny z danym urządzeniem. Przeważnie takie narzędzia działają kompleksowo, umożliwiając nie tylko odzyskanie utraconych kontaktów, ale także innych danych, takich jak zdjęcia, filmy czy pliki w formacie MP3.

Data dodania: 22-06-2021