Jak dobrać papier fotograficzny do drukarki?

Dawniej, aby móc cieszyć się zdjęciami wydrukowanymi na wysokiej jakości papierze fotograficznym 10 x 15 lub w innym wybranym formacie, konieczne było skorzystanie z pomocy firmy świadczącej takie usługi. Obecnie coraz więcej producentów umożliwia zakup urządzeń do drukowania fotografii w domu. Jaki papier do zdjęć sprawdzi się zatem najlepiej i gdzie go kupić?

Papier do drukowania zdjęć i co jeszcze?

Jeśli chcesz cieszyć się zdjęciami w wysokiej jakości bez konieczności odwiedzania profesjonalnego punktu fotograficznego, wbrew pozorom możesz osiągnąć to stosunkowo łatwo. Wszystko, czego potrzebujesz to:

  • odpowiednie urządzenie, 

  • papier fotograficzny do drukarki,

  • program do drukowania zdjęć 10 x 15 na A4

Ostatniego punktu nie warto pomijać, ponieważ grafiki obrobione w takim programie pozwolą uzyskać najlepszą jakość fotografii.

Podstawą jest zaopatrzenie się w odpowiednią drukarkę, której główną cechą powinno być doskonałe odwzorowanie kolorów. Warto więc postawić na urządzenie atramentowe lub termosublimacyjne, przy czym drugi wariant jest najbardziej polecany do drukowania barwnych fotografii. Takie urządzenie powinno mieć rozdzielczość na poziomie minimum 1200 dpi i obsługiwać wiele formatów. Nowoczesne modele drukarek pozwalają na wybór między zdjęciami w formacie 10 x 15, 9 x 13, A3 i A4.

Istotna jest także możliwość określenia parametrów obsługiwanej gramatury papieru fotograficznego. Taki rodzaj nośnika jest grubszy niż standardowa kartka (papier fotograficzny ma zwykle gramaturę około 200 g/m², natomiast zwykły – 100 g/m²). 

Warto wspomnieć, że zdjęcia można drukować także przy użyciu urządzeń laserowych, choć jest to opcja mniej korzystna niż zastosowanie sprzętu atramentowego. W takim przypadku warto kupić odpowiedni papier fotograficzny do drukarek laserowych.

Papier kredowy czy fotograficzny – na czym drukować zdjęcia?

Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać papier kredowy, czy fotograficzny do domowego wydruku zdjęć, zdecydowanie warto skłonić się ku drugiej opcji. Papier kredowy jest elastyczny i miękki, a także cechuje się znacznie niższą nasiąkliwością od papieru fotograficznego matowego i błyszczącego. Przez to idealne odwzorowanie szczegółów może być utrudnione, a przy użyciu standardowej drukarki wręcz niemożliwe. Druk atramentowy będzie się rozmywał, przez co zdjęcia nie uzyskają pożądanej jakości.

Taki typ papieru stosuje się w profesjonalnych zakładach poligraficznych, ponieważ bardzo dobrze sprawdza się podczas wydruku ulotek, katalogów czy wizytówek. Warto jednak pamiętać, że w takich miejscach wykorzystuje się specjalistyczne drukarki przystosowane do tego typu nośnika, więc jeśli szukasz papieru do drukowania zdjęć w domu, wybierz inny produkt. 

Jaki papier fotograficzny do drukarki atramentowej

Jeśli szukasz wysokiej jakości papieru fotograficznego do drukarki atramentowej, weź pod uwagę kilka parametrów, które pozwolą Ci dopasować typ nośnika do twojego urządzenia, a w efekcie uzyskać piękne, wyraźne i nasycone fotografie. Na co zwracać uwagę? Przede wszystkim na:

  • gramaturę,

  • format,

  • gradację,

  • rodzaj powłoki.

Gramatura papieru fotograficznego to jedna z jego najważniejszych cech. To od niej zależy sztywność zdjęcia. Jeśli zależy Ci na długiej żywotności wykonanych fotografii, wybierz produkt o gramaturze wyższej niż 200 g/m². Należy jednak upewnić się, że Twoja drukarka obsługuje takie parametry papieru.

Kolejną kwestią jest format. Warto zdecydować, czy interesuje Cię papier fotograficzny A4, czy chcesz uzyskać zdjęcia przypominające te od profesjonalnego fotografa, czyli o wymiarach 10 x 15 lub 9 x 13. Wybór konkretnego wariantu także musi uwzględniać możliwości urządzenia drukującego. 

Gradacja jest związana z kontrastem, jaki można uzyskać podczas drukowania. Do domowego użytku dobrze sprawdzi się produkt jednogradacyjny, natomiast w profesjonalnym zastosowaniu warto postawić na papier zmiennogradacyjny, który pozwala na samodzielnie regulowanie kontrastu. Drugi wariant jest jednak droższy, dlatego stosują go przeważnie zawodowi fotografowie. 

Ostatnim ważnym kryterium wyboru jest rodzaj powłoki. Jaka sprawdzi się najlepiej?

Papier matowy czy błyszczący, czyli na czym drukować?

O ile wcześniej omówione parametry miały znaczenie przede wszystkim ze względów technicznych i jakościowych, o tyle dobór rodzaju powłoki papieru do drukowania ma w dużej mierze znaczenie estetyczne. Faktura powierzchni zależy od upodobań odbiorcy i przeważnie nie ma bardzo dużego wpływu na jakość odbitek. Jednak warto zdawać sobie sprawę, że papier glossy idealnie sprawdzi się do danego typu zdjęć, natomiast produkty matowe pozwolą wydobyć pełnię barw z nieco innego typu fotografii. Czym zatem się kierować?

Papier glossy to uniwersalny produkt, który charakteryzuje się gładką, błyszczącą powierzchnią. Wydrukowane na nim fotografie dają silne wrażenie ostrości kolorów i ich nasycenia. Kształty są wyraziste, a kontrast wysoki. Wadą zastosowania wysoce błyszczącego nośnika może być konieczność obchodzenia się ze zdjęciami bardzo delikatnie, by nie pozostawić na nich odcisków palców, a także silne odbijanie światła, które utrudni oglądanie fotografii. 

Papiery do zdjęć o matowym wykończeniu idealnie sprawdzą się nanoszenia na nie fotografii w pastelowych, stonowanych barwach. Takie papier jest też bardziej wytrzymały niż jego błyszczący odpowiednik i znacznie mniej podatny na uszkodzenia. 

Data dodania: 25-06-2021