Czym jest ADF

W instrukcjach obsługi wielofunkcyjnych drukarek, kserokopiarek i skanerów mamy do czynienia z wieloma skrótami opisującymi poszczególne funkcje i zastosowane rozwiązania. Jednym z nich jest skrót ADF. Co on właściwie oznacza i do czego się odnosi? Jakie są jego zalety i ograniczenia? Co należy zrobić w przypadku dysfunkcji? Zapraszamy do krótkiej lektury.

ADF, czyli…

… Automatic Document Feeder (Automatyczny Podajnik Dokumentów) to funkcja umożliwiająca ułożenie kilku stron jednocześnie i podawanie papieru jedną stroną do skanera lub kopiarki. Dzięki temu można skopiować, zeskanować lub wydrukować większą ilość dokumentów bez konieczności każdorazowego podnoszenia pokrywy skanera i ręcznej obsługi. Bardziej rozbudowana funkcja – ARDF, umożliwia kopiowanie obu stron każdego arkusza papieru.

Ograniczenia i zalecenia

Podajnik ADF to bardzo wygodne rozwiązanie, okazuje się jednak, że niektórych rodzajów dokumentów nie należy w nim umieszczać. Warto o tym pamiętać, aby ich nie uszkodzić lub nie spowodować zacięcia podajnika. Dlatego niżej wymienione oryginały dokumentów należy umieszczać bezpośrednio na szybie ekspozycyjnej wielofunkcyjnego urządzenia.

  • dokumenty zszyte, spięte lub sklejone,

  • z rozdarciami i dziurami,

  • pozaginane i pomarszczone,

  • zawilgocone,

  • złączone przez naelektryzowanie,

  • błyszczące i powlekane, takie jak papier ilustracyjny i termoczuły, folia aluminiowa i kalka maszynowa,

  • z niezaschniętym korektorem lub tuszem,

  • z jakimikolwiek częściami wystającymi,

  • zbyt cienkie lub zbyt grube,

  • wieloczęściowe lub oprawione,

  • z liniami perforowanymi.

Przed umieszczeniem dokumentów w podajniku należy upewnić się, że są one wolne od jakichkolwiek uszkodzeń i zagięć, a poszczególne kartki nie są ze sobą sklejone. Warto pamiętać, że zszywki, spinacze i inne metalowe elementy mogą spowodować awarię mechanizmu podajnika. W podajniku ADF nie powinno umieszczać się również jakichkolwiek cennych oryginalnych dokumentów oraz fotografii. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących drukowanych lub kopiowanych dokumentów lepiej nie ryzykować i skorzystać z drukowania lub kopiowania w tradycyjny, ręczny sposób.

Prawidłowe ładowanie dokumentów do podajnika ADF

Dokumenty umieszczane w podajniku ADF muszą spełniać określone warunki i być załadowane w prawidłowy sposób:

1. prowadnice krawędzi tacy podajnika należy przesunąć maksymalnie na zewnątrz,

2. pierwszą stronę dokumentu należy umieścić na tacy podajnika stroną zadrukowaną ku górze oraz górną krawędzią skierowaną w stronę wnętrza podajnika,

3. papier należy wsunąć do podajnika i dosunąć prowadnice do krawędzi papieru, a następnie upewnić się, czy prowadnice nie są dosunięte zbyt mocno i nie zniekształcają arkuszy papieru.

Warto pamiętać, aby przed załadowaniem określonej ilości arkuszy papieru przewertować go, aby upewnić się, że żadne kartki nie są ze sobą sklejone, a następnie wyrównać. Gdy papier jest załadowany prawidłowo, drukarka powinna nas o tym poinformować sygnałem dźwiękowym lub świetlnym, lub wyświetlić odpowiedni komunikat na panelu sterowania.

Awarie i problemy

Jedną z najczęstszych awarii podajnika ADF jest problem z pobieraniem papieru. Nie oznacza to jednak najczęściej dysfunkcji urządzenia, a awarię możemy usunąć bez pomocy fachowca, wykonując kilka prostych czynności. Przede wszystkim należy upewnić się, czy wałki do pobierania papieru są czyste i czy w zasobniku podajnika nie umieszczono zbyt dużej ilość arkuszy papieru. W podajnikach ADF może znajdować się zazwyczaj nie więcej niż 50 kartek.

Aby zapobiec problemom z podawaniem papieru, należy oczyścić wałki wewnątrz systemu automatycznego podajnika z kurzu, papierowych włókien i innych zanieczyszczeń powodujących jego dysfunkcję. W tym celu należy wykonać po kolei kilka prostych czynności:

Otwieramy pokrywę ADF, a następnie przyciskamy ściereczkę z mikrofibry nasączoną specjalistycznym płynem lub wodą destylowaną do wałka i obracamy go delikatnie wokół osi. Następnie tą samą ściereczką czyścimy podkładkę separującą. Czekamy kilka minut, aż wałki będą idealnie suche, zamykamy pokrywę podajnika i wykonujemy próbę z użyciem kilku arkuszy papieru. Jeśli podajnik nadal nie pobiera papieru, należy wykonać twardy reset urządzenia, wykonując następujące kroki:

Wyłączamy drukarkę i odłączamy przewód zasilający od gniazdka elektrycznego. Czekamy przez ok. minutę i przyłączamy ponownie drukarkę do zasilania. Następnie uruchamiamy urządzenie i wykonujemy kolejną próbę działania podajnika papieru. Jeśli po resecie podajnik nadal nie spełnia swojej funkcji, należy skorzystać z usług serwisanta lub oddać drukarkę do naprawy.

Data dodania: 08-06-2021