Druk cyfrowy to technika druku, gdzie materiały, które chcemy wydrukować, są przekazywana do urządzenia drukującego dzięki plikom wygenerowanym elektronicznie (w postaci plików komputerowych). W tym celu możliwy jest zarówno druk przy użyciu różnych nośników pośrednich, jak również druk bezpośredni. Co ciekawe, formą drukową najczęściej jest sam zapis. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści, które są doceniane przez użytkowników na całym świecie. Druk cyfrowy z roku na rok zyskuje na coraz większej popularności i wcale nas to nie dziwi! To, co wyróżnia go na tle druku offsetowego, o którym również pisaliśmy już na naszym blogu, to fakt, że każdy pojedynczy egzemplarz można w szybki sposób spersonalizować, co jest bardzo często naprawdę przydatne. W tym artykule przyjrzymy się bliżej drukowi cyfrowemu - omówimy jego największe zalety, ale także wady oraz przedstawimy metody, z których można korzystać. Jeżeli zaciekawił Cię ten temat i chciałbyś dowiedzieć się więcej, to serdecznie zapraszamy do zapoznania się z całym artykułem. Życzymy miłej lektury!
Istnieje kilkanaście metod druku cyfrowego, które są stosowane i wykorzystywane na całym świecie. Najpopularniejsze z nich to: druk lateksowy, druk solwentowy, druk elektrofotograficzny, monografia, druk pigmentowy, magnetografia, druk barwnikowy, druk UV, elkografia, druk mildsolwentowy, druk inkjet, druk ekosolwentowy oraz termografia.
Zdecydowanie musimy wspomnieć o druku pigmentowym, który wprost idealnie nadaje się do drukowania fotografii, zdjęć, grafik lub innych kolorowych obrazów. Zastosowanie tego rodzaju druku jest gwarancją bezpieczeństwa, gdyż jest on odporny zarówno na wodę i wilgoć, jak i szkodliwe działanie promieniowania ultrafioletowego. Kolejną metodą druku cyfrowego jest druk barwnikowy. Jest to rodzaj farby, w której barwnik rozpuszcza się bezpośrednio we wodzie. Jest to zdecydowanie tańsza alternatywa druku, jednak nie charakteryzuje się ona duża trwałością. Wydruki przygotowane tą metodą należy chronić przez promieniami słonecznymi, gdyż z czasem zaczną blaknąć i tracić kolory. Ciekawą metodą jest druk lateksowy, który powstaje dzięki barwnikom na bazie wody - bez konieczności stosowania silnych rozpuszczalników, które mogą mieć negatywne tendencje obniżające jakość gotowych wydruków. Jest to metoda bardzo bezpieczna - zarówno dla ludzi, jak i środowiska naturalnego.
O zaletach druku cyfrowego moglibyśmy mówić długimi godzinami, dlatego nic dziwnego, że tak wielu użytkowników korzysta z tego typu usług. Zdecydowanie największym plusem jest fakt, że wydruki można przygotowywać w naprawdę szybkim tempie. Charakteryzują się one naprawdę wysoką jakością - są nasycone, intensywne, bogate w szczegóły i idealnie odwzorowane względem ich wersji elektronicznej. Jest możliwe uzyskanie nawet kilkuset stron w ciągu zaledwie jednej minuty pracy urządzenia! Jest to z pewnością metoda bardziej ekonomiczna, gdyż w przypadku, gdy pierwszy wydruk nam się nie uda, bardzo łatwo to naprawić, a w przypadku druku offsetowego tak to niestety nie działa. Druk cyfrowy jest prosty i szybki.
Największą wadą tej techniki drukowania jest z pewnością fakt, że nie należy ona do najtańszych. W przypadku mniejszych nakładów ta różnica nie jest bardzo drastyczna, jednak zdecydowanie bardziej opłacalne jest (jeśli mamy duże nakłady) skorzystanie z druku offsetowego. Wspominaliśmy wcześniej, że nie ma dużej różnicy w jakości w druku między offsetem, a drukiem cyfrowym. Dużej różnicy nie ma, jednak druk cyfrowy ma nieco mniejszą rozdzielczość.