Właściwa eksploatacja drukarki - 7 zasad

Drukarki, tak samo, jak każde inne urządzenie elektroniczne, mają wiele elementów, które łatwo się psują. Im bardziej skomplikowany sprzęt, tym większe ryzyko, że któryś ze skomplikowanych podzespołów zacznie szwankować, wpływając na inne elementy tego złożonego środowiska. Istnieją jednakże pewne zasady, których wdrożenie i przestrzeganie może skutecznie uchronić nas przed częstymi i niespodziewanymi naprawami, a co za tym idzie, wydatkami. Poniżej przedstawiamy te najpopularniejsze, a więc i najłatwiejsze do wdrożenia.

Zasada pierwsza – odpowiedni zakup

Porzekadło ludowe mówi, że najtańszy sprzęt jest najdroższy. Znaczy to tyle, że oszczędzając, narażamy się na większe koszty związane z bezustannymi naprawami. Oczywiście, wyższa cena nie zawsze oznacza lepszą jakość (i odwrotnie). Na cenę sprzętu składa się tyle czynników (takich jak na przykład marża dystrybutora, czy też koszty dostarczenia sprzętu i podatki), że tylko pewien jej procent odpowiada faktycznej wartości wykorzystanych przez producenta podzespołów. Oczywiście nie oznacza to, że należy oszczędzać, czy też nadmiernie wydawać. Trzeba potrafić odnaleźć złoty środek. Przydatne mogą się okazać opinie innych użytkowników (zazwyczaj dostępne na forach internetowych). Warto też się zastanowić nad dokonaniem zakupu w sklepie internetowym. Dzięki brakowi fizycznych placówek dystrybucyjnych firmy takie mogą pominąć niektóre koszty stałe, które oczywiście również mają wpływ na cenę.

Zasada druga – tylko wysokiej jakości toner i tusz

Dbanie o sprzęt powinno również wpływać na jego właściwą pracę. Poprzez używanie wysokiej jakości materiałów eksploatacyjnych mamy gwarancję, że do minimum ograniczona zostaje ilość zanieczyszczeń, które mogą upośledzać pracę naszego sprzętu. Niskiej jakości tusz, uszkodzone tonery, wkłady niedopasowane do używanego przez nas sprzętu – wszystko to może sprawiać, że poszczególne elementy będą się o siebie ocierały. Wyciek substancji z wnętrza wkładu może zabrudzić delikatne elementy wewnętrzne drukarki i doprowadzić do zacięcia lub też do spalenia niektórych podzespołów. Trwałe narażenie na kontakt z tuszem może również zwiększyć ryzyko korozji.

Zasada trzecia – regularne przeglądy

Drukarka jest jak samochód – potrzebuje regularnych przeglądów i czyszczenia. W przypadku aut są one jednak wymagane przez prawo. Jeśli chodzi o nasz sprzęt do drukowania, sami musimy pamiętać o konieczności podejmowania odpowiednich czynności. Najlepiej oczywiście zanieść urządzenie do profesjonalnego serwisu, w którym będzie można zdiagnozować wszelkie (nawet jeszcze niewidoczne) problemy. Zabiera to jednak zarówno czas, jak i pieniądze. Dlatego też część czynności powinniśmy robić samodzielnie. Przede wszystkim należy obserwować, czy poszczególne elementy nie są poluzowane, czy nie ma wycieków lub pierwszych śladów korozji. Należy również sprawdzić, czy nie widać jakichś uszkodzeń mechanicznych.

Zasada czwarta – aktualizacja oprogramowania

Komunikacja pomiędzy drukarką a komputerem/tabletem/telefonem odbywa się za pośrednictwem odpowiedniego oprogramowania dostarczanego przez producenta. Wszelkie błędy mogą wpływać zarówno na jakość wydruku, jak i na pracę samego sprzętu. Warto więc regularnie sprawdzać, czy producent nie wypuścił jakiejś aktualizacji.

Zasada piąta – dobrej jakości papier

Nie tylko toner wpływa na działanie drukarki. Odpowiedniej jakości papier może również przedłużyć żywot sprzętu. Słabe materiały eksploatacyjne mogą zawierać mikroskopijne zanieczyszczenia, które podczas drukowania osiadają na elementach drukarki, co z czasem może doprowadzić do błędów w jej działaniu.

Zasada szósta – odpowiednie otoczenie

Pamiętajmy, że każdy sprzęt elektroniczny jest przystosowany do pracy w odpowiednim otoczeniu. Poziom naświetlenia, bliskość źródeł ciepła oraz ryzyko zachlapania płynem powinny mieć wpływ na wybór odpowiedniego miejsca do postawienia drukarki. Szczególnie te dwa ostatnie czynniki mogą być szkodliwe dla naszego sprzętu. Poszczególne elementy drukarki są czułe na działanie czynników zewnętrznych, które mogą skrócić ich żywotność.

Zasada siódma – zapoznaj się z instrukcją obsługi

Każdy producent ma inne zalecenia dotyczące swojego sprzętu. O ile ogólne zasady są wspólne, o tyle przed rozpoczęciem eksploatacji sprzętu należy uważnie zapoznać się z instrukcją obsługi dostarczoną przez dystrybutora. Eksploatowanie sprzętu według zaleceń producenta nie tylko może wydłużyć żywot drukarki, ale i w razie problemów może być podstawą do uzyskania pełnej ochrony gwarancyjnej. Dlatego też pomimo naturalnego odruchu do wyrzucenia „papierów”, należy je zostawić razem z kartonem – może się on przydać podczas ewentualnego przesyłania sprzętu z powrotem do dystrybutora.

Każde urządzenie ma swoją żywotność. Nie jesteśmy więc w stanie uniknąć napraw oraz ostatecznie wymiany sprzętu. Pamiętać jednak należy, że trzymanie się pewnych zasad pozwala na przedłużenie żywotności drukarki i umożliwia cieszenie się wysoką jakością pracy urządzenia nawet długo po ustaniu określonego przez producenta okresu gwarancji. Wszystko wszakże zależy od naszego podejścia i naszej dobrej woli.

Data dodania: 10-12-2019