Klasy prędkości karty SD

Jakie są klasy prędkości karty SD?

Karty SD to niewielkie elementy, które dają swoim użytkownikom olbrzymią moc - przechowywania i zabezpieczenia plików, zdjęć i filmów. Z kartami SD możemy spotkać się praktycznie wszędzie, gdyż stosują je zarówno profesjonaliści (fotografowie, kamerzyści), jak i inni użytkownicy, np. właściciele urządzeń mobilnych (smartfony, laptopy, tablety itd.). W tym artykule przyjrzymy się bliżej kartom SD, a mówiąc dokładniej - ich klasom prędkości, które są wyznacznikiem wydajności oraz minimalnej prędkości karty SD. Zapraszamy do zapoznania się z tekstem!

Czym charakteryzują się karty SD?

Wspominaliśmy o tym, że karty SD to niezwykle małe elementy, których zadaniem jest przechowywanie jak największej ilości danych. To, na jaką kartę SD się zdecydujemy, jest całkowicie uzależnione od naszych potrzeb i preferencji. Inne karty będą dobre w przypadku aparatów i kamer, a jeszcze inne do stosowania w urządzeniach mobilnych. Karty SD to bardzo trwałe i odporne nośniki zewnętrzne, które naprawdę trudno uszkodzić. Ich niewielkie rozmiary i solidne wykonanie sprawia, że nasze pliki i zdjęcia będą całkowicie bezpieczne. Na rynku wyróżniamy kilka modeli kart SD, które różnią się od siebie parametrami. Najbardziej popularne, czyli klasyczne SD, to karty po które najczęściej sięgają użytkownicy. Umożliwiają one przechowywanie sporej ilości danych. Są one dostępne również w formacie microSD, które mają dokładnie takie same parametry i zastosowanie, ale są jeszcze mniejsze. Tego typu karty najczęściej stosuje się w przypadku urządzeń mobilnych. Możemy spotkać się również z kartami SDHC oraz microSDHC, które pozwalają na przechowywanie jeszcze większej ilości plików. Najbardziej pojemne karty SD, które są dostępne na rynku, to kart SDXC.

Czym są karty SD? 

Tak, jak wspominaliśmy we wcześniejszym fragmencie artykułu, karty SD (karty pamięci) to niewielkiej wielkości nośniki pamięci, które umożliwiają przechowywanie zdjęć, filmów, grafik, programów, dokumentów i innych ważnych plików. Produkty charakteryzują się bardzo dużą trwałością i wytrzymałością, dzięki czemu są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Z kart SD korzystają zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści, którzy wykorzystują je w codziennej pracy.

Są uniwersalne, gdyż mogą być wykorzystywane w aparatach fotograficznych, lustrzankach cyfrowych, komputerach, laptopach, drukarkach oraz w urządzeniach mobilnych: telefonach i tabletach. Standardowe wymiary karty SD wynoszą 24 × 32 × 2,1 mm, natomiast karty micro SD 11 × 15 × 1 mm. Jednym z najważniejszych parametrów, który powinniśmy wziąć pod uwagę przed dokonaniem zakupu konkretnego modelu, jest klasa prędkości karty SD. To, na jaką się zdecydujemy, zależy oczywiście od tego, do czego będziemy wykorzystywać nośnik pamięci. 

Kiedy powstała pierwsza karta SD? 

Pierwsza karta SD, czyli Secure Digital, została wyprodukowana ponad 20 lat temu w 2000 roku. Za jej powstanie odpowiedzialne są trzy bardzo znane firmy: SanDisk, Panasonic oraz Toshiba. To, że karty SD pojawiły się na rynku, odmieniło oblicze fotografii komercyjnej oraz innych branż, w których niezbędne są nośniki pamięci do przechowywania bardzo dużych ilości danych. 

Decydując się na zakup konkretnego modelu, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim rozmiar karty SD, aby mieć pewność, że będzie ona kompatybilna z posiadanym przez nas urządzeniem. Kolejnym ważnym parametrem jest rodzaj karty (SD, SDHC, SDXC), a poszczególne modele różnią się pojemnością. SD to karta podstawowa, natomiast SDXC jest dedykowana profesjonalistom. Klasa szybkości karty SD również ma niebagatelne znaczenie, gdyż ma wpływ na tempo, w którym będziemy mogli transferować zdjęcia, nagrania wideo oraz inne pliki, które się na niej znajdują. Przed zakupem karty SD warto dokładnie się zastanowić, jakie są nasze oczekiwania. 

Klasy prędkości karty SD

Karty SD Klasy Prędkości

Stowarzyszenie SD Association

Stowarzyszenie SD Association stworzyło system, który określa się mianem "klasy prędkości karty SD". System ten klasyfikuje karty SD względem ich wydajności oraz minimalnej prędkości. Warto zaznaczyć, że chodzi o prędkość minimalną, gdyż system nie dotyczy określania maksymalnej prędkości konkretnych kart.

Rodzaje klas prędkości Kart SD

Na samym początku były tylko 4 główne klasy, natomiast wraz z rozwojem technologii ich liczba zwiększyła się do 6. Pierwsza klasa, której maksymalna prędkość zapisu wynosi 2MB/s, nazywa się "Class 2". Następna w kolejności jest "Class 4", której minimalna prędkość zapisu wynosi 4 MB/s. Następnie wyróżniamy "Class 6" (prędkość minimalna zapisu 6 MB/s) oraz "Class 10" (prędkość minimalna zapisu 10 MB/s).

Typ UHS (Ultra High Speed)

UHS to rodzaj połączenia karty z adapterem, dzięki któremu wzrasta wydajność transferu karty. Istnieją trzy typy UHS – UHS I ,UHS II oraz UHS III. Badania dowiodły, że mimo takich samych parametrów, karty klasyfikowane do klasy "Class UHS-I/U1" są szybsze, niż w przypadku "Class 10". Ostatnią klasą, o której musimy wspomnieć, jest "Class UHS-I/U3", której minimalna prędkość zapisu to aż 30 MB/s!

W ofercie naszego sklepu internetowego znajdą Państwo najwyższej jakości karty SD, które z pewnością znajdą zastosowanie w każdym aparacie, telefonie komórkowym oraz w innych urządzeniach. Jeżeli mają Państwo problem z wyborem odpowiedniej, to serdecznie zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z nasza firmą. Jesteśmy dostępni zarówno pod telefonem, jak i na czacie, który znajduje się na stronie naszego sklepu dodrukarki.pl! Zapraszamy na zakupy!

Data dodania: 05-04-2022