Jak wykryć i rozwiązać problemy z laserową drukarką monochromatyczną?

Problemy z tonerami zdarzają się każdego dnia zarówno w domach, jak i biurach. Jednak w większości przypadków można szybko i łatwo poradzić sobie z nieestetycznymi wydrukami, które nie mogą być przekazywane klientom jako oficjalne dokumenty. W dzisiejszym artykule przedstawimy sprawdzone sposoby postępowania w przypadku najpopularniejszych awarii wydruków.

Wykrywanie problemów w drukarce laserowej

(pixabay.com)

Pusty toner

Na samym początku warto pamiętać o regularnej wymianie tonera w drukarce. Większość problemów związanych z wydrukiem wiąże się ze zużyciem materiałów eksploatacyjnych, na co niestety nie ma rady. Decydując się na wymianę tonera, warto wybierać artykuły od sprawdzonych producentów zamienników lub oryginalne materiały eksploatacyjne producenta urządzenia. Na opakowaniu każdego tonera znajduje się informacja o jego wydajności – wybierajmy produkty o wydajności zbliżonej do tej osiąganej przez oryginalne tonery. Jeśli nie pamiętasz, kiedy po raz ostatni wymieniałeś toner, niewyraźny druk na całej powierzchni kartki jest najprawdopodobniej związany z tym, że toner jest pusty.

Zużyty bęben

Oprócz tonera zużyciu ulega również bęben światłoczuły (OPC), który odpowiedzialny jest za przenoszenie druku z tonera na papier. W zależności od modelu drukarki bęben wymieniamy razem z tonerem (modele typu kombi) lub niezależnie od niego. W tym drugim przypadku o zużyciu bębna poinformują nas czarne ślady na krańcach kartki, które powstają wskutek eksploatacji bębna – jego wierzchnia warstwa jest z czasem ścierana, co powoduje powstawanie plam na papierze. Aby pozbyć się nieestetycznego problemu, należy wymienić bęben. Jeśli jednak po skontrolowaniu jakości bębna okaże się, że wierzchnia warstwa jest nienaruszona, sprawdź, czy bęben nie jest zabrudzony – kurz osadzający się na bębnie również może spowodować ciemne plamy na wydrukach (np. poziome linie na środku kartki). Należy pamiętać, by nie przecierać bębna palcami, gdyż w sposób możemy tylko pogorszyć jego stan. Zamiast tego weź suchą, gładką szmatkę lub papierowy ręcznik i przetrzyj bęben w miejscu zabrudzenia.

Brudzący wałek ładujący

W skład kartridża wchodzi również wałek ładujący (PCR) złożony z metalowego rdzenia i gąbkowatej otoczki, którego zadaniem jest przekazywanie ładunku elektrostatycznego na bęben. Problemy z wałkiem ładującym objawiają się najczęściej pod postacią ciemnych zabrudzeń na całej powierzchni kartki. Jeśli zauważasz taki problem na swoich wydrukach, jedynym rozwiązaniem będzie wymiana wałka ładującego, który można dokupić do każdego modelu drukarki.

Pusty pojemnik na zużyty toner

Nie każdy wie, że w wielu drukarkach znajdują się pojemniki na zużyty toner, w których gromadzi się nadmiar proszku z tonera. Pojemnik ten prędzej czy później zostanie zapełniony, co może skutkować grubymi ciemnymi pasami na wydrukach. Przepełniony pojemnik na zużyty toner należy wymienić na nowy. W większości drukarek komunikat o przepełnieniu pojawi się na wyświetlaczu, a drukowanie będzie niemożliwe do momentu wymiany pojemnika. Podczas wymiany należy pamiętać o zachowaniu wszelkich środków ostrożności:

  • Uważaj, by nie rozsypać zawartości pojemnika, gdyż może to skutkować zabrudzeniem skóry, odzieży lub przedmiotów znajdujących się w pobliżu.
  • Zadbaj o to, by toner nie miał kontaktu z ogniem, gdyż jest produktem łatwopalnym.
  • Unikaj kontaktu tonera z oczami, ustami oraz drogami oddechowymi. Jeśli dojdzie do takiego kontaktu, przepłucz oczy lub gardło dużą ilością wody, a w razie potrzeby skontaktuj się z lekarzem.

Pojemnik na zużyty toner jest produktem jednorazowym, który należy oddać do utylizacji w punkcie sprzedaży lub serwisie materiałów eksploatacyjnych do drukarek.

Data dodania: 16-01-2019