XXI wiek jest erą wielkich wynalazków, a każdy kolejny dzień przynosi nam nowe pomysły, na które jeszcze kilka lat temu zareagowalibyśmy z niedowierzaniem. Tak jest między innymi w branży materiałów eksploatacyjnych do drukarek, w której co chwilę pojawiają się nowe, innowacyjne metody drukowania. Jakiś czas temu naukowcy z Uniwersytetu Harvarda podzielili się ze światem metodą pozwalającą na drukowanie za pomocą fal dźwiękowych. Nowa technologia ma zapewnić precyzyjną kontrolę nad kształtem i lepkością kropelek tuszu.
Kropelki cieczy wykorzystuje się do wielu zastosowań, od drukowania na papierze aż po tworzenie mikrokapsułek w branży farmaceutycznej. Druk atramentowy jest najczęściej stosowaną techniką do modelowania kropelek cieczy. Warto jednak zaznaczyć, że ta metoda może być wykorzystywana wyłącznie do cieczy, które są blisko 10 razy bardziej lepkie niż woda. Dzięki sile grawitacji każda ciecz może kapać – jednak sama grawitacja nie umożliwia nam kontrolowania wielkości ani tempa spadania kropel. Aby zwiększyć kontrolę nad tym procesem, naukowcy wykorzystali fale dźwiękowe mające wpływ na znaczący postęp w dziedzinie druku atramentowego.
Badacze zbudowali rezonator akustyczny mogący generować wysoce ograniczone pole akustyczne, zastosowując na końcu dyszy drukarki siłę ciągnącą, która ponad 100-krotnie przewyższa siły grawitacyjne. W warunkach laboratoryjnych naukowcom udało się wydrukować mikrokapsułki z zastosowaniem różnego rodzaju płynnych roztworów, takich jak miód, atrament zawierający komórki macierzyste, żywice optyczne czy ciekłe metale.
Szczególnie ciekawie prezentuje się metoda wykorzystująca ciekłe metale wykorzystywana przez amerykańską firmę Fabrisonic. Firma jest jedyną na świecie jednostką stosującą technologię UAM (and. Ultrasonic Additive Manufacturing) do tworzenia metalowych prototypów. Spajanie warstw metalu za pomocą fal dźwiękowych zostało opatentowane już w 1999 roku, jednak dopiero w erze druku 3D możliwe jest pełne wykorzystanie tej innowacyjnej metody.
Sprawdź także: Na co zwrócić uwagę przy zakupie toneru do drukarki laserowej?