Drukowanie pliku do PDF jest coraz bardziej popularną metodą, z której korzysta coraz więcej osób. Nic w tym dziwnego! Opcja drukowania do PDF umożliwia nam utworzenie elektronicznej kopii pliku, którą następnie możemy zapisać na dysku. Takie rozwiązanie pozwala znacząco zminimalizować koszty i zmniejszyć ilość dokumentów, których bardzo często nie mamy gdzie przechowywać. Drukarka wirtualna działa zarówno w aplikacjach, które są przystosowane do systemu Mac OS, jak i do bardziej popularnego Windowsa. W tym artykule podpowiemy Wam jak w łatwy sposób drukować do pliku PDF w obu systemach operacyjnych oraz jakie są plusy i minusy tego typu rozwiązania. Zapraszamy do lektury!
Na początek musimy zaznaczyć, że drukowanie jakichkolwiek treści i grafik do PDF spłaszcza plik, co prowadzi do tego, że nie ma późniejszej opcji edycji oraz dodawania wartości, np. poprzez oddzielenia danych formularza. Warto wziąć te aspekty pod uwagę, zanim zdecydujemy się na drukowanie pliku do Adobe PDF.
W pierwszej kolejności, aby rozpocząć proces drukowania pliku do PDF, należy ten plik uruchomić. W następnym kroku należy kliknąć przycisk Plik, a następnie Drukuj. Otwiera nam się okno dialogowe, które umożliwia nam wydrukowanie naszego pliku. W miejscu, w którym należy wybrać urządzenie, które ma dla nas wydrukować plik, należy wybrać opcję Adobe PDF. Taka opcja jest dostępna najczęściej, jednak bywają również aplikację, w których urządzenie wybrania się poprzez przycisk Właściwości/Preferencje. W tym miejscu możemy również zmienić i zmodyfikować ustawienia drukarki Adobe PDF - zgodnie z naszymi wymaganiami, co do finalnego wyglądu pliku. Kolejnym krokiem jest kliknięcie przycisku Drukuj, który powinien automatycznie uruchomić okno dialogowe. Nadaj nazwę swojemu plikowi, a następnie kliknij przycisk Zapisz. Twój wydruk został zapisany w formacie PDF.
Właściciele komputerów firmy Apple, czyli Maców, również mogą drukować pliki do Adobe PDF. Działa to jednak trochę inaczej, gdyż IOS, czyli system operacyjny Apple, nie udostępnia platformy, która umożliwiałaby wykonanie tego typu czynności. Można to jednak ominąć, gdyż istnieje opcja, która pozwala na zapisywanie danego dokumentu jako Adobe PDF do drukowania pliku. Aby to zrobić należy postępować podobnie, jak w przypadku Windowsa. Wchodzimy w plik, a następnie wybieramy przycisk PDF. W kolejnym kroku, gdy wyświetli nam się okno dialogowe, wybieramy opcję Zapisz jako Adobe PDF. Następnie musimy wybrać opcję Ustawienia Adobe PDF i kliknąć przycisk Kontynuuj. Nadajemy naszemu plikowi nazwę, a następnie zapisujemy go w dowolnym miejscu na dysku.
Każde rozwiązanie, również drukowanie do pliku PDF, ma swoje wady i zalety. Zaletą jest na pewno oszczędność, która generuje się, gdy dokumenty zaczynamy przechowywać w formie elektronicznej. Dużo łatwiej jest je również odnaleźć, zwłaszcza wtedy, gdy każdy opisujemy szczegółowo. Drukowanie do PDF ma również swoje minusy. Pamiętajmy, że każdy komputer to sprzęt elektroniczny, który może zostać uszkodzony. Jeżeli wszystkie nasze pliki przechowujemy tylko i wyłącznie na dysku, to ryzyko utraty ważnych danych jest bardzo duże. W przypadku, gdy dokumenty są drukowane i przechowywane np. w segregatorach, stają się one dużo bardziej bezpieczne. Wniosek jest jeden - nie wszystkie dokumenty, które otrzymujemy lub generujemy, należy drukować. Część z nich można przechowywać w formie elektronicznej. Jednakże, te naprawdę ważne i mająca duże znaczenie, warto mieć również w formie papierowej.